Připravuje se Světový pohár v orientačním běhu na Českolipsku: 4 závody pro elitu i hobíky   

Připravuje se Světový pohár v orientačním běhu na Českolipsku: 4 závody pro elitu i hobíky   

Všichni společně. Tak zní ústřední heslo organizátorů Světového poháru v orientačním běhu, který se uskuteční s centrem v České Lípě na počátku srpna 2023. Pořadatelé zveřejnili v těchto dnech první oficiální Bulletin k akci, kde najdou všichni potřebné základní informace.

Celou akci pořádá Český svaz orientačních sportů, hlavní pořadatelé se z velké části rekrutují z organizátorů loňského Mistrovství světa v OB, které proběhlo v Doksech. A právě na tento šampionát chtějí navázat. “Minulý rok jsme z důvodu pandemické situace nemohli zorganizovat vše, co jsme plánovali. To chceme všem fanouškům v roce 2023 vynahradit. Světová elita se vrátí do českých terénů, nabídneme velké doprovodné závody pro celou orienťáckou komunitu a přijde si na své aktivní veřejnost. Proto budeme používat slogan ´Všichni společně neboli All together´,“ upřesňuje ředitel akce Jan Picek. 

Česká Lípa hostitelem Světového poháru

Centrem Světového poháru je okresní město Česká Lípa, kde proběhnou i dva úvodní závody ve sprintu (2. srpna) a sprintových štafet (3. srpna). Právě zde by v roce 2023 mělo vzniknout tzv. orienťácké městečko. “Chtěli bychom do dění před Světovým pohárem zapojit širokou veřejnost – přednáškami, akcemi pro školy i spoluprací s místními podniky. Česká Lípa tak bude žít orienťákem nejen pár dní uprostřed prázdnin, ale během celého roku,” poodkrývá záměr organizátorů David Procházka, který je zodpovědný za marketing a komunikaci. Právě jeho tým připravil logo SP 2023, které vychází z křivek použitých pro MS 2021 s odkazem na tento vrcholný podnik odehrávající se v Česku. “Česká Lípa nabízí každému něco. Největší výhodou je její poloha takzvaně „v centru dění“. Z České Lípy se pohodlně dostanete k Máchovu jezeru, ale také na Ještěd, co by kamenem dohodil jsou Lužické hory, Jizerky, ale i Krkonoše, rovněž na Kokořínsko to není daleko,” dodává Jitka Volfová, starostka České Lípy.

Lesní závody v pískovcových skalách

Zbylé dva závody se budou po dni volna odehrávat v lesních kulisách v obci Ždírec na Dokesku v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj. “V těchto prostorách se měl původně běžet Euromeeting v roce 2020 jako generálka na MS v OB 2021. Bohužel covid tomu nechtěl, a tak jsme si mapu schovali pro SP 2023. V těchto terénech, vyznačujících se řadou pískovcových skal a měst, se nikdy neběžel závod v orientačním běhu, a tak věříme, že nabídneme zajímavý zážitek jak pro elitní závodníky, tak pro všechny zájemce o orientační běh,” říká sportovní ředitel Daniel Wolf. V rámci SP bude ve Ždírci na programu krátká trať (5. srpna) a na závěr klasická trať (6. srpna).

Liberecký kraj jeden ze tří světových regionů 2023

Světový pohár v orientačním běhu je vrcholná mezinárodní akce. Během celého roku jsou naplánovaná 3 kola, kdy úvodní se odehraje na konci dubna v Norsku, druhá část proběhne v Česku uprostřed letních prázdnin a finálová série bude mít dějiště v Itálii. “Těší mě, že po MS v orientačním běhu v roce 2021 se v našem kraji bude opět konat akce světového formátu, a to za podpory Libereckého kraje. Ředitelem závodů bude opět Jan Picek, který při WOC 2021 prokázal obrovské nasazení. Díky němu a jeho týmu proběhlo vše bez sebemenších problémů. Moc si jeho práce vážím,” uzavírá Dan Ramzer, náměstek hejtmana Libereckého kraje. 

Další informace k Světovému poháru v orientačním běhu