Reportáž z Excalibur race Hell – OCR závod zařazený do českého poháru OCRA CZ

V pořadí již šestý z celkových osmi závodů zařazeného do OCRA českého poháru, přivítala motokrosová dráha ve Vranově u Brna. Jednalo se o druhý ročník překážkového závodu v této lokalitě, proplétajícího se motokrosovým areálem i okolním lesem. Trasa závodu prověřila závodníky 10 km trailového běhu a 34 překážkami, z nichž některé měly v ČR premiéru a byly zároveň testem na připravované mistrovství ČR v OCR, které se bude konat ve dnech 24. – 26.8.2018 v Harrachově.

Název Hell (Peklo) byl pro nedělní den jako stvořený, protože teploty opět útočily na svá dlouhodobá maxima a tak by se počasí dalo považovat za překážku s pořadovým číslem 35.

Závod Excalibur race patří mezi nejmladší závody v OCR a již v prvním ročníku ukázal, že svou kvalitou a také odvahou experimentovat s překážkami, předčí některé zaběhlejší série známé na naší OCR scéně. Druhý ročník to jen potvrdil a závodníky čekaly rozmanité přírodní i umělé překážky. V loňském roce jsem se závodu neúčastnil, ale předpokládám, že letos závodu velmi prospělo partnerství s OCRA CZ, které tady mělo také pár překážek a které určitě přilákalo také množství elitních běžců. Závod je specifický a poměrně ojedinělý intervalovými starty, což podle některých ubírá na atmosféře, ale předchází to frontám a čekání na překážkách, což považuji za velkou výhodu.

Po příjezdu závodníka přivítalo parkoviště přímo v místě závodu a výhledy na celý motokrosový areál, na kterém byly překážky nahuštěny jedna za druhou. Jedná se o poměrně malý závod, takže atmosféra tady byla uvolněná, přátelská až rodinná a před samotným závodem bylo závodníkům umožněno vyzkoušet si některé překážky, což není také úplně standardní. To mi přiznám se velmi pomohlo k překonání balanční překážky, která byla těsně před cílem. Potvrdilo se, že téměř vše je pouze o technice a natrénovat je možné i na nemožné J. Šest neúspěšných pokusů před závodem korunoval úspěšný pokus při samotném závodě. Bohužel při testování ježka v kleci, což je nová ručkovací překážka z dílny jednoho hlavních organizátorů MČR Petra Vinického, jsem zaslechl křupnutí a na vedlejší dráze dokonce došlo chvíli poté ke zlomení jedné z dřevěných tyček. To znamenalo uzavření a vyřazení překážky ještě před samotným startem.

Ve startovní listině byla spousta jmen elitních závodníků české OCR scény a tak bylo jasné, že dojde k zajímavému souboji o nejvyšší příčky.

Protože se snažím bodovat v OCR poháru a držet se v tabulce pokud možno co nejvýše, tento závod přilákal i mě. V 10 hodin, kdy už slunce pořádně pálilo tu byly první starty a my mohli pozorovat první závodníky. Moderátor každého závodníka před startem krátce představil a někdy dal i prostor k odpovědi nějaké otázky. To mi přišlo dobré, viděl jsem tváře těch, které jsem znal jen pouze podle jména z výsledkových listin. Po 22 minutách jsem se startovním číslem 44 vyběhl na trať se dvěma pneu a absolvoval úspěšně první překážky. Po opuštění areálu byl běh prudkými svahy v lesích a tak jsem hned v úvodu byl poměrně rád, že na tento závod byla povolena obuv s hřeby, které velmi podržely v prudkých sebězích a výbězích.

Hřebová obuv je na většině závodů zakázána, protože ničí pořadatelům překážky a tento závod byl jeden z mála, které nošení této obuvi umožňuje. Pro mě to byl první ostrý test hřebových bot a trailový běh v kopečcích i v bahně jsem si vyloženě užíval. Po celou dobu jsem pouze předbíhal závodníky startující přede mnou. Po cca sedmi kilometrech jsme se vrátili zpět do motokrosového areálu, kde už jsem si pouze držel umístění. Tady nás trať prověřila náročným profilem a také překážky tu byly poměrně náročnější než na začátku. Nicméně se mi dařilo všechny bez větších problémů překonat, za což jsem byl šťastný a dodalo mi to sebevědomí před mistrovstvím ČR OCR, které už je za dveřmi.

Dobrovolníci na překážkách byli perfektní a bez jediné výhrady, trasa byla dobře značená a myslím, že seběhnout z trati bylo téměř nemožné. Překážky byly z části nové a originální, jediné co mi tu chybělo, byl větší podíl překážek na ručkování. Vlastně tu nebyla ani jedna, protože ježek v kleci dostal stopku, jak jsem psal v úvodu. Ručkování je v OCR základem a absence takovýchto překážek mě překvapila. Nicméně trasa byla jako celek parádní a na konci jsem již únavu docela cítil. I občerstvení bylo dostatečné. Pokud někdo chtěl, bylo mu nabídnuto i magnezium, což není úplně standardem. Zázemí závodu bylo dostatečné, byl tu i kryté posezení, možnost zakoupení občerstvení a sprchy.

Vítězem byl Pavel Hrdina s neuvěřitelným odstupem 4,5 minut na druhého Richarda Hynka. Tím potvrdil svou nadvládu v OCRA poháru a je pro mě hlavním favoritem při nadcházejícím mistrovství ČR. Já jsem bral 11 místo, což považuji za úspěch a do OCRA poháru se těším na přísun bodů. Nicméně na vítězného Pavla ztratil 20 minut, čímž je pro mě výkon Pavla opravdu hrdinský.

Kromě krásné medaile jsem si odnesl i bezpočet odřenin a škrábanců a jednu pěknou odřeninku uprostřed čela. Ideální na pondělní poradu v kanceláři ředitele J. Naopak jsem si neodnesl v celku své hodinky Garmin Forerunner 735XT, když na jedné z překážek nevydržel pásek a hodinky se prolétly volným pádem z výšky kolem 2,5 m. Přesto fungují bez problémů dále a není na nich žádná odřenina. Jen jsem je poslední kilometr závodu nesl místo na zápěstí v ponožce, takže tepovka bude asi mírně zkreslená J. Večer jsem se na chvíli stal hodinářem, abych vyměnil další ze série pásků. Holt budu zase muset objednat další.

Závod hodnotím velmi kladně a určitě doporučuji se této série i v budoucnu zúčastnit.