RunCzech: Překoná pátý muž světových tabulek budějovický rekord?

RunCzech: Překoná pátý muž světových tabulek budějovický rekord?

Od svého prvního ročníku čeká Mattoni 1/2Maraton České Budějovice na překonání traťového rekordu. Velmi kvalitní čas z roku 2012 se v sobotu 6. června pokusí překonat také pátý muž světových půlmaratonských tabulek.

Když se Daniel Chebii prohnal v roce 2012 cílem, časomíra se zastavila na fantastickém čase 59:49. Organizátoři proto letos přivedli do jihočeské metropole tři vytrvalce, jejichž osobní rekordy se pohybují pod hranicí jedné hodiny, aby této výzvě čelili.

Jen 24 vteřin za světovým rekordem

Největším favoritem bude Abraham Cheroben, který si loni získal pozornost celého atletického světa, když ve španělské Valencii zvítězil ve fantastickém čase 58:48. Jen o 24 vteřin zaostal za světovým rekordem Zersenay Tadeseho a posunul se na páté místo historických tabulek. Po půlmaratonu ve Valencii sebevědomě prohlásil: „Dnes jsem útočil na světový rekord. Věřím, že mám na to jednou prolomit i hranici 58 minut.“ Svou formu potvrdil letos také na prestižním BIG 25 Berlin, kde se mu podařilo obhájit vítězství z loňského roku.

České Budějovice se tedy mohou těšit na velmi rychlé časy, ale Abraham Cheroben rozhodně nebude v boji o co nejlepší výkon osamocen. Výrazně by mu v tom měl pomoci John Kiprotich (59:23) či Etiopané Ayale Abshero (59:42) a Abera Kuma (1:00:19). Kromě nich je ve startovním poli ještě dalších pět mužů s časy pod 61 minut. „Takové startovní pole ještě České Budějovice neviděly. Vyjde-li se počasí, mohl by se podařit i útok na rekord závodu, který je stále v držení Daniela Chebiiho,“ přeje si manažerka elitních atletů Jana Moberly.

Kdo získá český triumf?

Mezi ženami ponese číslo F1 nejrychlejší žena startovního pole Rose Chelimo z Keni, která letos běhá ve skvělé formě. Na půlmaratonu v Lisabonu zvítězila v novém osobním rekordu 1:08:22. Soupeřkami jí budou běžkyně z Ukrajiny, Běloruska, Francie i dalekého Japonska.

Z českých závodníků by měl udávat nejrychlejší tempo Jiří Homoláč spolu s Petrem Pechkem. V ženách se po vítězství při Mistrovství republiky v maratonu na poloviční trať Mattoni 1/2Maratonu České Budějovice postaví Šárka Macháčková s Radkou Churaňovou.

Přímý přenos závodu můžete sledovat v sobotu 6. června od 18:45 na www.runczech.com.

Text: redakce | Foto: RunCzech