Sedm desetin od bodů! České běžkyně na lyžích bojovaly ve 2. etapě Tour de Ski o nejlepší třicítku, v Lenzerheide jim těsně unikla

České reprezentantky v běžeckém lyžovaní mají za sebou nejlepší distanční závod této sezony. Do posledních metrů se ve druhé etapě Tour de Ski rvaly o bodované o příčky, nakonec jim ale na desítce klasicky s intervalovým startem těsně unikly. Petra Nováková byla 31., Kateřina Janatová bere 33. místo a Petra Hynčicová obsadila 73. příčku. Zvítězila Finka Kerttu Niskanenová.

Nejen vysokohorské podmínky ve švýcarském Lenzerheide, ale také velmi husté sněžení dnes komplikovalo závod účastnicím druhé etapy Tour de Ski, které absolvovaly dva pětikilometrové okruhy s převýšením 170 metrů.

Všechny tři české reprezentantky se na trať vydaly až mezi posledními, a to se startovními čísly okolo šedesátky. Petra Nováková s Kateřinou Janatovou přitom prožívaly velmi podobný závod – na mezičase 0,8 km měly dokonce obě stejný čas a dělily se o 20. místo. Ve čtvrtině závodu je dělily jen dvě desetiny sekundy a stále se jim dařilo atakovat nejlepší dvacítku. V první polovině druhého okruhu ovšem ztratily obě Češky několik pozic – Nováková ještě těsně držela nejlepší třicítku, ale Janatová se dostala těsně pod její hranici.

Obě se do posledních desítek metrů rvaly o body, ani jedna na ně ale velmi těsně nedosáhla. Nováková obsadila 31. místo, od bodovaných příček ji dělilo pouhých sedm desetin sekundy! V průběžném pořadí Tour de Ski patří Novákové 37. místo.

„Že jsem sedm desetin od bodů, to jsem se dozvěděla až s odstupem na hotelu. A musím říct, že mě to dost mrzí, protože i pro můj pocit by to bylo povzbuzení, že už to zase jde lépe. Je pro mě ale důležité, že jsem při závodě cítila velkou sílu a můj projev byl také dobrý. Jen mě mrzí šestý kilometr, kde jsem prošla takovou rychlou smrtí a ztratila 20. místo. Pak jsem se zase rozjela a finiš už byl zase dobrý,“ řekla česká reprezentantka, pro kterou to byl zřejmě poslední start v Tour de Ski. „Ještě to budeme rozebírat, ale už dříve jsme byli s trenérem domluveni, že absolvuji závody v Lenzerheide a pak odjedu trénovat do výšky, abych byla připravená na Světový pohár ve Francii a na olympijské hry. V létě jsem totiž delší dobu rehabilitovala s utrženým vazem a věděla jsem, že začátek sezony nebude dobrý. Proto je teď pro mě důležité absolvovat větší tréninkovou dávku, kterou jsem chtěla rozbít závody v Lenzerheide.“

Janatová vybojovala 33. místo – tři vteřiny a sedm desetin od bodů. Celkově v Tour de Ski figuruje na 29. příčce.

Petra Hynčicová se od začátku závodu zařazovala svými mezičasy na hranici sedmé a osmé desítky výsledkové listiny. Se švýcarským Lenzerheide se nakonec rozloučila 73. místem. Do dalších závodů Tour de Ski půjde z průběžné 72. příčky.

České reprezentantky se opět postaví na start 31. prosince, kdy se s rokem 2021 rozloučí v německém Oberstdorfu při desetikilometrovém závodě s hromadným startem.

Výsledky

Tour de Ski, 2. etapa, 10 km klasicky, Lenzerheide (Švýcarsko), 29. prosince 2021

Ženy: 1. Kerttu Niskanenová (Fin.) 27:04, 2. Ebba Anderssonová (Švéd.) +18,2, 3. Natalia Něprjajevová (Rus.) +30,5 … 31. Petra Nováková +1:39,8, 33. Kateřina Janatová +1:42,8, 47. 73. Petra Hynčicová +4:20,6