Skvělí Češi! Homoláč splnil na pražském půlmaratonu limit na ME

I tentokrát zvítězili na Sportisimo ½Maratonu Praha běžci z Afriky, nám ale největší radost udělaly výkony českých běžců: Jiří Homoláč splnil časem 1:03:50 limit na mistrovství Evropy. A Evě Vrabcové Nývltové (1:11:06) jen o čtyři sekundy unikl zápis do českých rekordních tabulek.

Celkovým vítězem se stal Daniel Wanjiru z Keni, který doběhl v čase 59:20 a obhájil tak loňské vítězství. Druhé místo obsadil další Keňan Barselius Kipyego. Závod žen vyhrála v traťovém rekordu 1:05:51 jeho krajanka Violah Jepchumbová. Za ní doběhla Workneš Degefaová z Etiopie, která zvítězila loni.

Ale zpět k českým běžcům… „Jsem velmi spokojen. Chtěl jsem, aby výsledný čas začínal číslem 63, a to se povedlo. Možná tam ještě byla rezerva na lepší čas, trochu nás brzdil vítr a místy jsme běželi pomaleji. Ale jsem moc spokojený. A jsem rád i za kluky, že na mistrovství Evropy pojedeme jako tým,“ řekl Jirka Homoláč v přímém přenosu České televize.

homolacvrabcovaOsobní rekord si zlepšil o dvě minuty, k čemuž mu evidentně pomohlo soustředění v Keni. Pokud se stejně zlepší i v maratonu, který poběží za dva týdny v Hamburku, splní časem 2:15:00 olympijský limit.

Společně s Homoláčem vyrazí na evropský šampionát ještě další tři půlmaratonci. Milan Kocourek i Vít Pavlišta totiž splnili mírnější limit B, Česká republika tak může do Amsterdamu vyslat čtyřčlenný tým. Poslední běžec bude vybrán na základě aktuální výkonnosti.

To Eva Vrabcová Nývltová měla limit splněný už z loňska. A nyní ho potvrdila. „Jsem strašně ráda, jsem zpátky, co víc k tomu dodat,“ radovala se poté, co se koncem minulého roku potýkala s metabolickou poruchou. Nyní se chce pokusit o limit na olympijské hry při Volkswagen Maratonu Praha. „Sen stále žije, ale čeká nás obrovský kus práce, protože je tam prostor ke zlepšení,“ řekla Vrabcová.

Text: mvc | Foto: archiv RunCzech