Srdcaři závody neruší! Akce Sportvisio v roce 2022

Pořadatelé běžeckých závodů nezažívají kvůli pandemii dobré časy, většina z nich jsou ale srdcaři, kteří to prostě nevzdávají. Jak se na sezónu chystá agentura Sportvisio, která pořádá například Hradecký půl/maraton či seriál GLADIATOR RACE? Zeptali jsme se Romana Šinkovského.

Jaké závody připravujete pro rok 2022?

Sportvisio se věnuje organizaci sportovních akcí již jedenáct let a naše hlavní oblasti jsou seriál překážkových běhů GLADIATOR RACE, trailová série GR8 TRAILS a běžecké akce (např. Hradecký půl/maraton, Křížová desítka). Závody Gladiator Race se letos představí v deseti velmi zajímavých lokalitách – např. Harrachov, dostihové závodiště Pardubice, pevnost Josefov, westernové městečko Šiklův mlýn, pískovcový lom Marokánka nebo Sportovní Park v Pardubicích. Tyto zážitkové běhy jsou vhodné pro širokou veřejnost. V roce 2021 se jich zúčastnilo 22 000 sportovců.

Nově rozšiřujeme seriál GR8 TRAILS, který zavítá do čtyř nádherných míst: Podorlicko, Hradec králové, Harrachov, Český ráj. Běžci mají na výběr z distancí 5, 10 a 21 km, všechny spojuje trailové běhání. A desáté jubileum budeme první neděli v říjnu slavit s Hradeckým půl/maratonem. Připravujeme speciální doprovodný program, medaile i běžecká trika. Je to naše hlavní akce, která má vysokou sportovní prestiž i skvělou atmosféru.

Máš mezi nimi ty sám nějakou „srdcovku“?

Pro mě jsou srdeční všechny závody, u kterých jsem vymýšlel trasu a jsem u nich od samého zrodu. To se týká všech běhů trailové série GR8 TRAILS. V dubnu je to Jarní trailový půlmaraton v resortu Hotelu Studánka, v červnu Harrachov s parametry Skyrace i malebný Český ráj v září. Novinka je Hradecký trail v květnu, který mám přímo za domem.

Covid způsobil pořadatelům mnoho těžkostí. Jak jste se s nimi vyrovnali?

Období posledních dvou let je protkáno nejistotou – do posledních dní před termínem závodu si nemůžeme být jisti, zda vše opravdu zrealizujeme. Vzrostla nám komunikace se závodníky kvůli přesouvání akcí, nabobtnala administrativa, navýšily se náklady na služby a materiál. Místo vylepšování závodů řešíme způsoby, jak vůbec akci udělat. Mnoho akcí jsme dělali v provizoriu, bez patřičné atmosféry a servisu. Bohužel ale máme pouze dvě varianty: vše zrušit, anebo se přizpůsobit a hledat cesty, mnohdy komplikované, jak akci uspořádat.

Změnil se i přístup závodníků?

Paradoxem jsou rozevírající se nůžky v přístupu k aktivnímu způsobu života. Zatímco část sportující populace využila covidové období k ještě většímu zakousnutí se do sportování, druhá, bohužel početnější část ztratila chuť k pravidelné pohybové činnosti. Cítí se demotivováni, vykolejeni a jakoby čekají na návrat do „normálu“.

Z naší zkušenosti se zhruba 20-30 % účastníků běžeckých akcí přestalo hýbat úplně. Dalších 10-20 % řeší svůj zdravotní stav nebo finanční obtíže. Takže většina pořadatelů, nejen v ČR, se dostává zhruba na polovinu počtu účastníků z let dřívějších. Sledujeme také výrazný posun registrací na poslední chvíli, což je problém kvůli zajišťování závodního servisu. Na druhou stranu cítíme i velkou podporu a vděčnost od závodníků, když se nám přes všechny obtíže podaří akci uspořádat.