Štafeta českých běžkyň na lyžích se rozloučila se Světovým pohárem v Lillehammeru 14. místem

Česká reprezentace v běžeckém lyžování uzavřela svůj program v norském Lillehammeru závodem štafet. Sestava Beranová, Nováková, Janatová a Hynčicová obsadila v závodě Světového poháru 14. místo. Z vítězství se v neděli 5. prosince překvapivě radovala štafeta Rusko I, v závodě mužů zvítězilo Norsko I.

Na biatlonovém stadionu v Lillehammeru, jehož stopy v průběhu celého závodu pomalu zapadávaly novým sněhem, rozjela českou štafetu Tereza Beranová. Talentovaná sprinterka se držela v hlavní skupině v prvním ze dvou okruhů. Na jeho konci se na čele začala oddělovat šestičlenná skupina favoritek, zatímco nejmladší členka české sestavy začala ztrácet. Po své první štafetě ve Světovém poháru v životě předávala na 16. místě se ztrátou 1:44 na vedoucí Německo a v kontaktu se štafetou Spojených států amerických II.

Ve druhém klasickém úseku hájila české barvy Petra Nováková, která jela ve dvojici na 15. a 16. místě právě s Američankou. Sice se společně dokázaly výrazně přiblížit čtrnáctému Kazachstánu, jejich ztráta na další štafety se ale pomalu zvyšovala. Nováková ukončila svůj úsek na 15. místě se ztrátou tří minut na čelo závodu, které se mezitím zredukovalo na trojici Norsko I, Švédsko I a Rusko I.

Ve třetím úseku se podařilo Kateřině Janatové dostihnout Kazašku a společně s Američankou tak pracovaly ve trojici. Rychle se přitom přibližovaly osamocené Kanaďance na třinácté pozici. Na předávku ale Janatová dorazila sama – na 15. místě třináct sekund za Američankou, která v závěru úseku zrychlovala, devět vteřin před Kazaškou.

Finišmankou českého týmu byla Petra Hynčicová, které se podařilo dostihnout čtrnáctou Kanaďanku, vzápětí jí začala ujíždět a rychle stíhala Američanku. Dokázala ji dojet, poslední stovky metrů absolvovaly společně, ve finiši ale byla rychlejší soupeřka. Česká štafeta obsadila 14. místo, na vítěznou štafetu Ruska ztratila 4:31. V pořadí národů (bez štafet II) bere Česko 8. místo.

„Na prvním úseku jsme ztratili. Tereze v jeden moment úplně došly síly. Sama neví, co se stalo. Myslím si, že tempo nepřepálila. Už v pátek ale neměla dobrý pocit ze sprintu, takže to asi nebyl její víkend,“ řekl Jan Franc, trenér české reprezentace. „Od druhého úseku už všechny holky předvedly svůj standardní výkon. Doufal jsem, že bychom si mohli připsat lepší výsledek, ale holky bojovaly a každý den není posvícení,“ dodal.

Příští víkend pokračuje program Světového poháru ve švýcarském Davosu, kde se představí kompletní český tým.

Výsledky

Světový pohár, štafeta 4×5 km, Lillehammer (Norsko), 5. prosince 2021

Ženy: 1. Rusko I (Stupaková, Něprjajevová, Sorinaová, Stěpanovová) 54:40, 2. Švédsko I (Ribomová, Karlssonová, Anderssonová, Olssonová) +1,1, 3. Norsko I (T. Wengová, H. Wengová, Johaugová, Fossesholmová) +1,2 … 14. Česko (Beranová, Nováková, Janatová, Hynčicová) +4:31

Kompletní výsledky najdete zde.