Elita v Česku. Praha bude patřit k nejnabitějším půlmaratonům

Elita v Česku. Praha bude patřit k nejnabitějším půlmaratonům

Letošní Sportisimo 1/2Maraton Praha bude mít nejsilnější startovní pole ve své historii. V elitním koridoru bude na startu hned dvanáct běžců s osobním rekordem pod 61 minut, devět atletek pak dokáže finišovat pod 1:10! „Myslím, že se můžeme těšit na hodně zajímavý závod,“ říká prezident organizačního výboru Carlo Capalbo.

Pozornost bude poslední březnovou sobotu upřena zejména ke třem keňským běžcům – Leonardu Komonovi, Peteru Kiruiovi a Geoffrey Ronohovi. Komon bežel půlmaraton poprvé loni v Berlíně a jeho vítězný čas 59:14 se zároveň stal nejrychlejším debutem všech dob na této distanci. Sportisimo 1/2Maraton Praha bude pro tohoto sedmadvacetiletého světového rekordmana na 10 km (26:44) a 15 km (41:13) teprve druhým půlmaratonským závodem v kariéře. „Leonard Komon se zdá být ve velmi dobré formě a plánuje běžet rychleji než při svém debutu v Berlíně,“ prozrazuje Jana Moberly, koordinátorka elitních atletů. S Leonardem Komonem na startu rozhodně nehrozí pomalý závod. Peter Kirui, obhájce vítězství, a Geoffrey Ronoh, senzační vítěz Mattoni 1/2Maratonu Olomouc a desetikilometrového běhu na Birell Grand Prix Praha, jsou však na rychlé tempo velmi dobře připraveni.

Hlavní favorité a jejich nejlepší půlmaratonské výkony
» Muži

Leonard Komon 59:14
Peter Kirui 59:22
Azmeraw Bekele 59:39
Geoffrey Ronoh 59:45
Daniel Wanjiru 59:58
(všichni Keňa)
» Ženy
Lucy Kabuu 1:06:09
Edna Kiplagat 1:07:41
Lineth Chepkurui 1:07:47
(všechny Keňa)
Worknesh Degefa 1:07:49
Waganesh Mekasha 1:08:48
(obě Etiopie).

Mutai se omluvil
Geoffreyho Mutaie, který se nakonec se závodu omluvil, protože se po zranění ještě nestihl zcela připravit, může nahradit další Keňan ve startovním poli – Daniel Wanjiru. Loni si v Praze doběhl pro třetí místo v čase 59:59, v únoru obsadil druhé místo s časem jen o sedm sekund pomalejším na prestižním půlmaratonu v Ras Al Khaimah ve Spojených arabských arabských emirátech.

I mezi ženami se s účastí Lucy Kabuu (1:06:09), dvojnásobné mistryně světa v maratonu Edny Kiplagat (1:07:47) a Worknesh Degefy (1:07:49) schyluje k zajímavému souboji a velmi rychlým časům. O místo ve vedoucí skupině závodnic bude bojovat i Lisa Nemec, nejlepší Evropanka startovního pole. Loni v listopadu vylepšila v Záhřebu chorvatský národní rekord na půlmaraton na 1:09:19.

Jak si povedou Češi?
Z českých závodnic se představí česká atletická naděje Anežka Drahotová, která loni překvapila velmi rychlým časem 1:14:25. Anežka letos v italském Luganu vyslala jasný signál o své dobré vytrvalostní formě, když lehce splnila limit na atletické mistrovství světa. Lepšími osobními rekordy na půlmaraton se však pyšní zkušené stálice našich akcí Petra Kamínková a Ivana Sekyrová. „Na závod se opravdu těším a věřím, že jejich souboj přinese skvělé časy českým barvám a že ženská kategorie by mohla zaznamenat vymazání nejlepšího českého výkonu našeho závodu Jany Klimešové 1:14:17 z roku 2000,“ přeje si Jana Moberly.

V mužích je největším favoritem Jiří Homoláč, ale stejně jako loni při Volkswagen Maratonu Praha může překvapit Petr Pechek.

Text a foto: RunCzech