SVĚTOVÝ POHÁR, RUKA: ČESKÉ BĚŽKYNĚ SE PŘI DISTANČNÍM ZÁVODĚ SROVNALY V ŠESTÉ DESÍTCE

SVĚTOVÝ POHÁR, RUKA: ČESKÉ BĚŽKYNĚ SE PŘI DISTANČNÍM ZÁVODĚ SROVNALY V ŠESTÉ DESÍTCE

V mrazivých teplotách atakujících -20 °C nastoupily české reprezentantky v běžeckém lyžování k druhému závodu Světového poháru. Na nejlepší umístění z nich dosáhla Petra Nováková, která v sobotu 27. listopadu obsadila ve finské Ruce 52. místo. Prvenství z 10 km klasicky s intervalovým startem patří Švédce Fridě Karlssonové.

Až do poslední chvíle odkládali pořadatelé rozhodnutí, zda závod kvůli silnému mrazu nezrušit. Rtuť teploměru se ale zastavila na -19 °C, tedy jeden stupeň od hranice, při níž by se závod už nemohl uskutečnit. Závodnice se tak mohly vydat na dva pětikilometrové okruhy s velmi náročným profilem.

Nejlépe si síly do finských kopců rozvrhla Petra Nováková, které se po celý závod dařilo držet rovnoměrně tempo a bojovat o pozici v nejlepšími padesátce. Nakonec na ni těsně nedosáhla a obsadila 52. pozici se ztrátou 2:50.

„Výsledek je bohužel za očekáváním. Když ale zohledním problémy s kolenem, které jsem měla v září, tak ta klasika nebyla zlá a letos bude vypadat pěkně. Věděla jsem, že začátek sezony nebude výsledkově ideální, ale primární je pro mě olympiáda, na kterou chci být maximálně připravená na úkor prvních závodů,“ řekla Nováková. „Jinak musím říct, že ty mrazy byly opravdu hodně nepříjemné. Navzdory tomu jsem ale měla excelentní mázu, zřejmě nejlepší za těch devět let tady v Ruce. Smekám před servisem, jak to dokázal v té zimě vytestovat.“

Podobně jako Nováková rozjela závod také Petra Hynčicová, která prakticky kopírovala postavení své reprezentační kolegyně a po celou dobu byla součástí šesté desítky pořadí. Nakonec byla o šest vteřin pomalejší než Nováková a patří jí 56. místo.

„Jelo se mi o trošku lépe než včera, ale vím, že se na začátku sezony potřebuju vždycky trochu rozjet. Čím více závodů, tím lépe. Je dobře, že máme do další části sezony prostor pro vylepšení,“ uvedla Hynčicová, která si pochvalovala skvěle připravené lyže. „Možná jsem si měla dát jednu vrstvičku vosku navíc, ale zase mi to skvěle jelo na rovině a z kopců. Servisáci zaslouží poděkování.“

Sprinterky Kateřina Janatová a Tereza Beranová rozjely závod velmi podobně – skvěle! První mezičasy je dokonce předurčovaly k boji o bodovanou třicítku. V dalších kilometrech ale výsledkovou listinou postupně propadaly. Janatové patří 57. místo (+2:57) a Beranové 59. (+3:05).

Po včerejším skvělém výsledku ve sprintu se dnes postavila na start náročného distančního závodu také nejmladší členka týmu Zuzana Holíková. Na desetikilometrové trati si připsala 68. místo, trať projela o 4:25 minuty pomaleji než Karlssonová.

V neděli program lyžařského festivalu Ruka Nordic uzavřou stíhací závody žen (10:20) i mužů volně (12:30). Přímé přenosy můžete sledovat na ČT Sport a Eurosportu.

Výsledky
Světový pohár, 10 km klasicky s intervalovým startem, Ruka (Finsko), 27. listopadu 2021

Ženy: 1. Frida Karlssonová (Švéd.) 24:29, 2. Therese Johaugová (Nor.) +13,7, Katharina Hennigová (Nor.) +15,2 … 52. Petra Nováková +2:50, 56. Petra Hynčicová +2:56, 57. Kateřina Janatová +2:57, 59. Tereza Beranová +3:05, 68. Zuzana Holíková +4:25.

Kompletní výsledky najdete zde.