SVĚTOVÝ POHÁR, RUKA: V BRUTÁLNÍ FINSKÉ ZIMĚ VYBOJOVAL NOVÁK PŘI DISTANČNÍM ZÁVODĚ 16. MÍSTO!

Běžci na lyžích mají za sebou svůj druhý start ve finské Ruce, která už je tradiční úvodní destinací Světového poháru. Z českých mužů si v distančním závodě na 15 km klasicky s intervalovým startem nejlépe vedl Michal Novák, který obsadil skvělé 16. místo. V drsné zimě atakující limitní hranici pro zrušení závodu zvítězil v sobotu 27. listopadu domácí Iivo Niskanen.

Finské Kuusamo ovládla drsná skandinávská zima. Rtuť v teploměrech klesala před závodem až k -20 °C, což je podle pravidel Mezinárodní lyžařské federace (FIS) hranice pro zrušení či odložení závodu.

Ve vymrzlé stopě si nejlépe ze čtveřice českých reprezentantů vedl Michal Novák. Na start šel se startovním číslem 28 a v době, kdy bojoval na trati, mu na mezičasech patřily pozice na stupních vítězů. Ve třech 5km okruzích s náročnými strmými kopci se rval o co nejlepší výsledek, v prvních dvou okruzích dojížděl soupeře před sebou a měl možnost šetřit síly ve skupině. Když proběhl cílem, patřilo mu druhé místo a nezbývalo než čekat – nakonec vybojoval 16. místo se ztrátou 1:12,6 na vítěze.

„S výsledkem jsem moc spokojen. Po včerejším nepovedeném závodě jsem si alespoň trochu spravil chuť. Jen mě trochu mrzí, že od 14. místa mě dělily dvě desetiny. Musím ale říct, že ta zima byla šílená. Když tady jezdíme ve sjezdech 70 km/h, je pocitově ještě mnohem níž. Ten pozávodní stav byl kvůli tomu srovnatelný s tím, co zažíváme po závodech na 50 km,“ řekl Novák, který dnes dosáhl na svůj nejlepší výsledek v distančním závodě klasicky v Ruce: v roce 2018 byl 70., předloni 45., loni 32.

První mezičasy nebyly povzbudivé pro Jana Pechouška, v těch dalších se ale posouval výsledkovou listinou směrem vzhůru. Nakonec si ze závodu odnáší do nedělní stíhačky 56. pozici a ztrátu 2:32.

Jako první z Čechů vstoupil do závodu Petr Knop, který oblékl číslo 3. Už první mezičasy ale naznačovaly, že mu bude patřit výsledek ve druhé polovině startovního pole. V konečné výsledkové listině obsadil 77. pozici se ztrátou 3:18.

Závod bohužel nedokončil Luděk Šeller. „Před čtrnácti dny měl Luděk ještě antibiotika a dnes na trati hodně promrznul, nechtěli jsme proto riskovat jeho zdraví a raději to ukončili,“ vysvětlil Vasil Husák, trenér mužské reprezentace. „Michal Novák předvedl skvělý výkon. Zřejmě je to ledový muž, což je velmi dobrá zpráva směrem k Pekingu, kde mají také panovat silné mrazy. Velmi spokojený jsem také s výkonem Jana Pechouška. Petr Knop se postupně zlepšuje, po zdravotních problémech, které měl v září, jde postupně nahoru a zítra to bude zase lepší.“

Odpoledne by měl program pokračovat distančním závodem žen na 10 km, s ohledem na mrazivé teploty se ale o jeho konání rozhodne ve 13 hodin SEČ. V neděli program lyžařského festivalu Ruka Nordic uzavřou stíhací závody mužů i žen volně.

Výsledky
Světový pohár, 15 km klasicky s intervalovým startem, Ruka (Finsko), 27. listopadu 2021

Muži: 1. Iivo Niskaken (Fin.) 33:08, 2. Alexej Chervotkin (Rus.) +8,3, 3. Alexandr Bolšunov (Rus.) +14,1… 16. Michal Novák +1:12, 56. Jan Pechoušek +2:32, 77. Petr Knop +3:18, Luděk Šeller nedokončil