Světový pohár v Česku začíná již tento čtvrtek!

Česko bude žít ve dnech 4. – 7. října orientačním během. Nejlepší světoví a čeští orientační běžci se zúčastní závodů finále Světového poháru v orientačním běhu, které se bude konat v Praze, Českém ráji a Mladé Boleslavi.

Celé startovní pole čekají dohromady 4 závody. V úvodu celého klání, ve čtvrtek 4. října, proběhne v rámci Světového poháru úplně nová divácky velmi atraktivní disciplína – knock-out sprint. Skládá se dohromady ze 4 kol (kvalifikace, čtvrtfinále, semifinále a finále). Dopoledne se poběží první dvě vyřazovací kola na pražském Olympu, odpoledne se celé dějství přesune na Výstaviště. Ihned po semifinále závod vyvrcholí finálovým závodem pro šestici nejlepších. O den později, v pátek 5. října, bude na programu další populární disciplína – sprintové štafety. Tyto štafety jsou čtyřčlenné a běží vždy na 1. úseku žena, 2. a 3. úsek je v podání mužů a finiš opět běží ženy. V této disciplíně mají velkou šanci i čeští závodníci. Na loňském MS v Estonsku obsadili bramborovou pozici, stejnou příčku obsadili čeští reprezentanti i na květnovém ME ve Švýcarsku. Na letošním MS v Lotyšsku byli také kousek od medaile, když vybojovali konečné páté místo. Cinkne to právě v Praze? Na Petříně pro to budou mít ideální podmínky za podpory stovek českých fanoušků. „Vzhledem k charakteru terénu budou tratě rychlé, ale zároveň fyzicky náročné. Rozhodovat budou především volby postupů a jako vždy na štafetách bude potřeba nenechat se ovlivnit soupeři a zde také výhledy na Prahu,“přibližuje závod stavitel sprintových štafet Jan Mrázek, který je též výborným běžcem a pořadatelem řady běžeckých akcí nejen z orientačního běhu.V sobotu se celé závody přesunou do Českého ráje, kde se poběží jediná lesní disciplína finálové série SP, a to krátká trať v pískovcových terénech, které jsou pro Česko unikátní. Zázemí závodu nabídne překrásný gotický hrad Valdštejn a jeho okolí. Na běžce čekají náročné seběhy, těžké kontroly ve skalních průchodech nebo běh skalním městem.  Celou čtveřici závodů zakončí úplně poslední závod letošního Světového poháru – sprintv městě automobilového průmyslu, tedy v Mladé Boleslavi. Zde se v hlavním závodě představí pouze 40 nejlepších žen a 40 nejlepších mužů, které čeká patnáctiminutový závod a poté vyhlášení nejlepších orientačních běžců pro rok 2018.

Česká reprezentace nasadí do jednotlivých závodů celkem 13 mužů a 11 žen. Kromě zkušených závodníků dostane šanci i několik nadějných juniorů a juniorek, ať už jde o několikanásobnou medailistku z Juniorského MS Terezu Janošíkovou nebo Barboru Chaloupskou, Vojtěcha Sýkoru či Tomáše Křivdu. Do každého závodu je možné nasadit až 8 žen a 8 mužů, v domácím prostředí bychom ve všech závodech měli patřit do širší špičky favoritů. Kompletní česká nominace je zveřejněna zde.

Ať již budete přítomni přímo v arénách nebo koukat na přenosy v TV, držte palce jak našim reprezentantům, tak pořadatelům, aby spokojenost po Světovém poháru byla na všech stranách. Mediálním partnerem závodů je časopis RUN.

Základní informace naleznete na webu www.wcup.cz, detailní informace pak v Bulletinu 4.

Text: Matěj Burda, Jan Picek