Světový pohár v Norsku završili Češi na stupních vítězů

V pátek 31. srpna 2018 odstartovala v regionu Østfold na jihovýchodě Norska třetí série Světového poháru v orientačním běhu. Centrem závodů bylo hlavní město regionu Sarpsborg. Zároveň byla tato série generálkou na příští Mistrovství světa, které právě tento norský region bude hostit příští léto. Čeští reprezentanti dorazili v silné sestavě v nejvyšším možném počtu (8 mužů a 8 žen) a představili se ve čtyřech lesních disciplínách.

Klasická trať

Mapa mužské trati závodu na klasické trati

Úvodní závodem byla klasika, která se běžela ve středně zvlněném terénu s převážně otevřeným borovým lesem s dobrou průběžností, v terénu byly spousta bažin a minimum cest. Přesně taková klasická trať, na jakou jsou Skandinávci zvyklí. Na muže čekalo 13,6 km vzdušnou čarou s převýšením přes 400 metrů. S tratí si nejlépe poradil Gustav Bergman (SWE), který trať prolétl za 77 minut a druhého Olava Lundanese (NOR) za sebou nechal o 35 sekund. Třetí Matthias Kyburz (SUI) ztratil přes 3 minuty. Z našich si nejlépe vedl vyrovnaně běžící Vojtěch Král, který se po celou dobu pohyboval v druhé desítce a v cíli obsadil 17. příčku, velmi dobře běžel i po zranění se vracející Jan Šedivý, ten se postupně propracoval do druhé desítky na 19. místo. V ženách vládla závodu Tove Alexandersson (SWE), když vyhrála o tři a půl minuty před Kamillou Olaussen (NOR), třetí Karolin Ohlsson (SWE) ztratila ještě o minutu více. Z našich žen si nejlépe vedla uzdravená Denisa Kosová na 15. místě, Vendula Horčičková skončila na 24. příčce, další naše ženy nebodovaly.

Prolog + stíhací závod

Druhý den se při světovém poháru konal dopolední prolog. Vítězný muž Johan Runesson jej proletěl za 21:22, u žen Tove Alexandersson (oba SWE) dokonce za 19:03. Naši reprezentanti si zajistili dobré pozice pro odpolední závod, Nejlepší startovní pozici z našich reprezentantů si zajistil Vojtěch Král s mankem +1:36, z žen Denisa Kosová se ztrátou +2:57. Ostatní čeští reprezentanti si také vyběhli velmi solidní pozice.

Odpoledne proběhl na základě výsledků dopoledního prologu stíhací závod s hendikepovým startem. Tato netradiční orientační disciplína nabrala velký spád. V mužích se pořadí velmi promíchalo a na čele se vytvořila početná skupina bojující o vítězství. K radosti Čechů v ní byl i Vojtěch Král, který sice dofinišoval na čtvrtém místě, ale ztráta na vítěze byla pouze 1 vteřinu. Do TOP20 se probojoval výborně běžící Miloš Nykodým a i ostatním reprezentantům se povedlo zlepšit jejich startovní pozice. Mezi ženami běžela Tove Alexandersoon na jistotu a bez chyb, stále udržovala dostatečný náskok a jasně vyhrála. Za ní běžela stále spolu dvojice Anastasia Rudnaya (RUS) a Karolin Ohlsson (SWE), která se ztrátou tři a půl minuty finišovala o druhou příčku, v cílové rovince byla rychlejší Švédka. Denisa Kosová se stále držela ve velké skupině a nakonec nejlepší z našich závodnic dofinišovala na 14. místě. Další naše závodnice si nevybojovaly dobré startovní pozice a nakonec skončily v 5. desítce.

Švédská radost při vyhlášení stíhačky, když tato země vybojoval první dvě místa (1. William Linf, 2. Gustav Bergman), třetí skončil Francouz Frederic Tranchand.

Štafety

Závěrečným vyvrcholením závodů byly tříčlenné štafety mužů a žen. Mužských štafet do závodu nastoupilo 41. Českou A štafetu rozbíhal Jan Petržela, který v polovině trati běžel na čele, poté však mírně chyboval, ale i tak předával na nadějné 9. pozici se ztrátou 52 vteřin na vedoucí Švédsko. Po něm do závodu vletěl Miloš Nykodým, který zaběhl nejlepší čas na svém úseku a dostal naši štafetu do kontaktu s druhým místem. Finišman Vojtěch Král se hned na prvním radiu díky chybě vedoucího Švéda dostal na 1. místo. Jeho konkurenti (Norsko a 2 švédské štafety) se na něj postupně dotáhly, Král navíc před cílem chyboval a všechny tři štafety mu uprchly. V cíli ale čeští závodníci smutnit z 4. místa nemuseli, neboť v redukovaném pořadí vybojovali skvělé 3. místo! Česká B štafeta (Minář, Šedivý, Hájek) se během závodu postupně zlepšovala až na konečné 16. místo. Zvítězila štafeta Norska (Kinneberg, Lundanes, Daehli) o pouhé 3 vteřiny před Švédskem (Ridefelt, Bergman, Lind). Ženskou áčkovou štafetu rozbíhala mladá závodnice Tereza Janošíková, která předávala na 15. místě Vendule Horčičkové. Ta zaběhla 10. čas na úseku a posunula českou štafetu na 9. místo. Česká finišmanka, Denisa Kosová, se na trati mírně propadla a v cíli to znamenalo 12. místo (7. v redukovaném pořadí). Druhá česká štafeta ve složení (Indráková, Mechlová, Zháňalová) držela na všech předávkách i v cíli 23. místo. Zvítězily Švédky (Strand, Ohlsson, Alexandersson) před Norkami (Jahren, Andersen, Olaussen) a Finkami (Anttonen, Karhola, Haikonen).