Tak trochu jiná Tour de Ski. Do prestižního klání jde osm Čechů

Jeden z vrcholů této lyžařské sezony se blíží! Tour de Ski odstartuje netradičně už 28. prosince, kdy se běžci na lyžích postaví na start prvního závodu ve švýcarském Lenzerheide. Do prestižního seriálu, který bude mít tentokrát jen šest dílů, se zapojí celkem osm českých reprezentantů. „Celá podoba letošní Tour bude ovlivněna blížící se olympiádou,“ říká Jan Franc, trenér ženské reprezentace.

První závod Tour de Ski se uskuteční už 28. prosince, kdy se pojede sprint volně. V osmi dnech čeká závodníky celkem šest startů – po dvou závodech absolvují v Lenzerheide (28. a 29. prosince), Oberstdorfu (31. prosince a 1. ledna) a Val di Fiemme (3. a 4. ledna), kde je na závěr čeká ikonický výjezd na Alpe Cermis.

Trenéři české reprezentace nominovali celkem osm závodníků – Kateřinu Janatovou, Petru Hynčicovou, Petru Novákovou, Michala Nováka, Adama Fellnera, Petra Knopa, Jana Pechouška a Luďka Šellera, který ovšem nastoupí jen ke sprintu v Lenzerheide. „Je ale možné, že v průběhu Tour odstoupí i některá z žen, aby se mohly lépe připravit na olympiádu,“ naznačuje zvažovanou variantu Franc.

S nejvyššími ambicemi zamíří na Tour Michal Novák, který prokázal při úvodních závodech Světového poháru ve Skandinávii fantastickou formu! „Původně jsme chtěli s Michalem útočit na pozice do 15. místa v celkovém pořadí, s ohledem na jeho výkony na severu jsme ale začali pošilhávat po vyšších příčkách. Pokud by se mu podařilo přiblížit se loňskému výsledku Katky Razýmové, bylo by to úplné skvělé!“ připomíná trenér mužské reprezentace Vasil Husák loňské umístění Razýmové, která skončila v celkovém pořadí na 10. místě. „Těším se ale také na výkony Adama Fellnera, jehož forma jde nahoru. Vypadá dobře v tréninku i v závodě. Tak věřím, že se může konečně dostat do třicítky a vybojovat své první body.“

Ženy se budou snažit útočit na body zejména při sprintu, posunout by se ale chtěly také v distanci. „Začátek sezony nemůžeme označit za úplně podařený, proto se budeme snažit najít lepší rytmus, abychom se i v distanci přiblížili bodovaným příčkám,“ říká Franc.

Letošní Tour de Ski bude v mnoha ohledech specifická. Její podobu totiž ovlivní blížící se olympijské hry. „Někteří favorité se Tour nezúčastní, chybět zřejmě budou třeba Johaugová nebo Usťugov, možná i někteří další. Pokud se někomu nebude dařit, začne se zřejmě okamžitě uvažovat o jeho odstoupení, zatímco v jiných letech by dojel do konce,“ odhaduje Franc.

S ohledem na olympijské hry v Pekingu byla letošní Tour zkrácena na pouhých šest etap, zatímco v jiných letech se závodníci postavili na start osmkrát. „Myslím, že tenhle formát Tour by nebylo špatné zachovat i v příštích letech, protože Tour bere hodně sil a v tom čtyřletém olympijském cyklu máme jen jeden rok, kdy po ní nenásleduje další vrchol sezony. Teď navíc došlo i k termínovému posunu, aby byl mezi posledním závodem a olympiádou větší časový odstup,“ dodává Franc.

V těchto dnech se čeští závodníci připravují individuálně. Do Lenzerheide zamíří společně se členy servisního týmu v neděli 26. prosince. Po skončení Tour de Ski už bude všechno směřovat k olympijským hrám. Ženy se přesunou na vysokohorské soustředění do Livigna, odtud pak k dalšímu závodu Světového poháru ve Francii. Muži se na soustředění do Itálie vydají až po závodech v Les Rousses. „Po kempu v Livignu pak zůstaneme několik dnů v Česku na hotelu, kde budeme uzavření v bublině. A následně zamíříme do Pekingu,“ popisuje plány českého týmu Husák.

Celou Tour de Ski budete moci sledovat v přímém přenosu na stanici Eurosport. ČT Sport odvysílá závody z Německa a Itálie.