Téměř 400 orientačních běžců testováno pro první povolené závody

O víkendu proběhly v okolí Jihlavy dva závody Českého poháru v orientačním běhu. Těchto prvních velkých povolených závodů se zúčastnilo téměř 400 závodníků a Český svaz orientačních sportů (ČSOS) úspěšně provedl akci celorepublikového hromadného testování.

Výjimka pro konání závodů od Ministerstva zdravotnictví ČR včetně nutných opatření byla vydána 15 dní před závody. Jednou z podmínek účasti závodníků a pořadatelů byl platný PCR test na Covid-19 s negativní výsledkem (ne starší než 48 hodin), což v první fázi způsobilo mírné zděšení a vypadalo to na velké náklady pro kluby i samotný svaz. Český svaz orientačních sportů proto urychleně hledal možnosti, jak testování zlevnit. Nakonec ČSOS nabídl zájemcům možnost hromadného testování, které zajišťovali určení koordinátoři v jednotlivých oblastech. Zájemci o PCR test vyplnili přihlašovací formulář a koordinátor oblasti se s nimi následně domluvil na průběhu testování a předání testovací sady. Všechny PCR testy byly ke spokojenosti testovaných prováděny výhradně ze slin. Zájem byl veliký – v Čechách bylo provedeno 283 testů a 116 na Moravě.

Vyhodnocování vzorků proběhlo v Praze (laboratoř BIOCEV) a v Brně (laboratoř SPADIA LAB). V některých částech republiky byla zavedena pevná testovací místa, někde koordinátor rozvezl testy mezi zájemce. To potvrzuje i koordinátor klubu SK Žabovřesky Brno Jan Zháňal: „Naše závodníky jsem objel autem, všichni byli připravení dle pokynů, které dostali. Žádné problémy jsme při testování nezaznamenali.“

Celý harmonogram testování musel být dobře připraven tak, aby se stihli otestovat všichni zájemci, zajistil se převoz testů do laboratoří a zbyl dostatek času na vyhodnocení. „Vzorky byly odebírány v průběhu čtvrtečního odpoledne, večer byly dovezeny na sekretariát ČSOS, kde se načetly kódy ze zkumavek. V pátek ráno byly dovezeny na testování do laboratoře. Během odpoledních hodin dorazily závodníkům SMS zprávy s výsledkem testu,“ popsala průběh testování jedna z koordinátorek Alena Voborníková. Způsob testování se osvědčil, logistika vyšla na jedničku, a tak vše bude použito také na závody mistrovství republiky 22. a 23. května.