Těsně za nejlepší desítkou. Triatlonová štafeta obsadila v seriálu mistrovství světa 11. místo

Až do posledního úseku bojovala česká triatlonová štafeta o umístění v nejlepší desítce na závodě mistrovství světa. Nakonec na něho těsně nedosáhla a v anglickém Leedsu obsadila čtveřice Grebík, Kuříková, Volár a Zimovjanová 11. místo. Zvítězila štafeta Německa.

Závod prestižního seriálu opět přivítal Roundhay Park v severovýchodní části Leedsu. Na každého ze členů štafety čekalo 300 m plavání v jezeře Waterloo, cyklistická část o délce 6,9 km a běh na vzdálenost 1,9 km.

Za Česko rozjel závod Radim Grebík, který vyplaval na 7. příčce se ztrátou pouhých 9 vteřin. Bohužel pak upadl při naskakování na kolo, ale i přes tuto komplikaci se mu podařilo dotáhnout vedoucí skupinu a do běhu šel jako člen nejlepší desítky. Po běžecké části předával na 11. pozici se ztrátou 14 vteřin na vedoucí Německo.

„Velkou radost mi udělalo, že jsem po plavání mohl běžet do depa v kontaktu s vedoucí skupinou. Ovšem kritický moment nastal hned za depem, kdy se mi při naskakovaní smeklo kolo a já se musel sbírat ze země. Přesto se mi podařilo vstupovat do běhu téměř na čele. Jenže soupeři měli více sil, ale dal jsem do toho vše. Za mě slušný výsledek,“ zhodnotil svůj závod Grebík.

Ve druhém úseku se na čele vytvořila jedenáctičlenná vedoucí skupina, kterou bohužel nezachytila Petra Kuříková. Česká reprezentantka naskakovala na kolo na 13. pozici se ztrátou 15 vteřin, v cyklistické části pak zůstala na trati osamocena, kvůli čemuž její ztráta narůstala. V běhu se ovšem dokázala posunout dopředu a předávala na 11. místě.

Zatímco na čele závodu se při třetím úseku oddělila dvojice Belgie a Německa, český reprezentant Jan Volár nasedal na kolo s Američanem Sethem Riderem na 10. a 11. příčce. Společně pak absolvovali celou cyklistickou část. V běhu měl český závodník problémy s dechem, nestačil Riderovi a předstihl ho také Novozélanďan Wilde, vítěz sobotního individuálního závodu mistrovství světa. Na předávku pak Volár doběhl těsně před týmy Maďarska a Japonska na 12. pozici.

Finišmankou české sestavy byla Tereza Zimovjanová, která vstupovala do cyklistické části na 11. místě, po chvíli pak vytvořila dvojici s Novým Zélandem. I když pak její soupeřka vstupovala do běžecké části s náskokem několika vteřin, výborně běžící česká reprezentantka ji předstihla a po modrém koberci v cílové rovince proběhla na konečném 11. místě. Na vítěznou sestavu Německa ztratilo Česko 2 minuty a 46 vteřin.

„Věřili jsme, že bychom mohli být kolem 10. místa, nakonec jsme jedenáctí, takže jsme spokojení a myslím, že se dnes nemáme za co stydět,“ zhodnotila výsledek Zimovjanová. „Radim to dobře rozjel. Péťa měla malou mezeru po plavání, ale bohužel ji nedotáhla, takže kolo pak jela sama. Na běhu ještě někoho seběhla, ale ta hlavní skupina už byla pryč. Honza pak jel na kole s Američanem, ale při běhu ho bolelo dýchání, takže se mu ten výkon moc nelíbil. Já se snažila bombit plavání, doplavala jsem holku z Nového Zélandu a i když jsem po kole měla špatné depo a nabrala na ní malou ztrátu, tak jsem do běhu šla bez respektu a podařilo se mi ji předběhnout. Takže celkově panuje spokojenost a víme, že příště to může být ještě lepší.“

Seriál mistrovství světa bude pokračovat 24.-26. června v kanadském Montrealu.

Výsledky

Seriál mistrovství světa, Leeds (Velká Británie), 12. června 2022

Štafety: 1. Německo 1:28:00, 2. Velká Británie +14, 3. Francie +20 … 11. Česko (Grebík, Kuříková, Volár, Zimovjanová) +2:46

Kompletní výsledky najdete zde.