Tisícovka orientačních běžců na Czech O-Tour v Jizerkách

Po stopách Mistrovství světa v orientačním běhu se vydává unikátní seriál orientačních závodů Czech O-Tour, který pokračoval 15.—17. července v Jizerských horách. Na “Prázdninové pohodě” se představili závodníci všech věkových kategorií a během tří závodů se nevyhnuli ani prudkému lijáku.

Pro odvážlivce byl připraven páteční noční závod “Lucifer cup”, kdy se do nočního lesa pod Tanvaldským špičákem vydalo přes 50 běžců, hlavní závody ale přišly na řadu až v sobotu a neděli. Sobotní den patřil dvěma krátkým tratím v Josefově Dole s nádherným výhledem do okolí. A na startu se představil také účastník MS 2021 Pavel Kubát, který právě v terénech Bukové hory, kam se vydali také účastníci Czech O-Tour, vybojoval skvělé 14. místo. Tentokrát se ale našli rychlejší závodníci a první etapu v hlavní kategorii ovládli Markéta Poloprutská (OOB TJ Turnov) a Martin Roudný (OK Lokomotiva Pardubice). 

Během druhého závodu ukázaly Jizerské hory svou pravou tvář, počasí bylo jak na houpačce a během závodu přišel obrovský liják, který vzápětí střídala  modrá obloha. I tak závodníci dobíhali s úsměvem a obdivovali náročnost místního terénu – jak po stránce mapové obtížnosti, tak fyzičky. Druhou etapu vyhráli v nejrychlejším čase Karolína Kettner (OK Slavia Hradec Králové) mezi ženami a v mužích Daniel Vandas (OK 99 Hradec Králové , který přidal vítězství i na nedělní klasické trati. Tam ženskou elitu opanovala Anna Štičková (SK Severka Šumperk). 

Všichni závodníci si z Jizerek odváží pořádnou dávku zážitků a také sladkou odměnu – skleničku Tahinády, která na ně čekala v cíli, stejně tak originální mince od jablonecké České Mincovny. Vítězové jednotlivých etap si vysloužili unikátní dřevěnou medaili. 

Seriál závodů Czech O-Tour 2022 zakončí závody v pískovcových terénech CHKO Kokořínsko, ve kterých se poběží 29.—30. října. Závodníci se tak podívají do míst, kde se na Mistrovství světa 2021 běžely štafety a klasická trať. 

Text: Český svaz orientačních sportů | Foto: Klára Mašínová