Trail running cup začíná na Petříně soubojem králů hor

Ještě dřív než v uplynulých letech startuje Trail running cup, oblíbený seriál zážitkových běhů v přírodě. A protože na hřebenech hor ještě leží sníh, který láká na skialpy (nebo výletní touringové běžky), běhat se bude ve městě. Na úvod čeká v sobotu 25. března Trail Praha tradiční tentokrát tedy skutečně jarní desítka (nebo pětka) romantickým Petřínem. Devátý ročník!

„I na prověřených místech se snažíme pořád hledat nové trasy,“ říká ředitel série Martin Dvořák ze SportGroup.cz. Petřínská zpočátku obávaná zubatice se rok od roku narovnává a „vytrhává“ tesáky. Letos se navíc díky termínu očekává ideální počasí na rozdíl od brutálních červnových veder posledních let, anebo už dost žhavých prvomájových termínů předtím. Ostatně jednou tu došlo na stupních vítězů i k žádosti o ruku, vzpomínáte?

Trať spadne do parku mezi stromy první branou, ještě než doběhne k lanovce. Vede Kinskou zahradou, pod Štefánikovou hvězdárnou až k Pramenu Panny Marie, o výhledy na Hrad nepřijdete. Poté Lobkovickou zahradou k Petřínským terasám, Nebozízku a Hladové zdi, k vodopádům a pozvolna cik cak okolo sochy lachtana s vodotryskem zase vzhůru. Aktuální pětikilometrový okruh má 160 metrů převýšení a dvě občerstvovačky (desítka se tedy běží dvakrát s celkem 320 m).

V minulosti se tu ukázali olympijští vítězové David Svoboda a Kateřina Neumannová, ale i finalistky České miss. Letos pokračuje souboj historických rekordmanů závodů a králů horstev, krkonošského Ondřeje Fejfara, milovníka skialpů, s beskydským Tomášem Macečkem, který si letos zajel Jizerskou 50 na běžkách. Počet triumfů vypadá zatím 2:5 ve prospěch Fejfara, který loni vyhrál jasně jen den po Karlovarském půlmaratonu. „Takhle rychle jsem dva závody po sobě ještě nedal, naštěstí mě ještě nezačaly bolet nohy. Ale mám to tady rád, nemohl jsem chybět,“ říkal. Stejný double absolvovala i nejlepší žena, trojnásobná mamina Ivana Vávrů z Chomutova. Anebo je snad tentokrát vyzve jiný odvážnější zdatný metro-běžec?

Startovní kancelář se otvírá na obvyklém místě před menzou u kolejí v 9, přihlásit se můžete sami v systému orgsu.com, anebo na místě. Děti startují v 11 a dospělí ve 12.30. Veškerý program už neomezují žádná covidová opatření. Všichni účastníci dostanou fungl nové funkční triko Craft (10 km) a čelenku (5 km), v cíli se mohou těšit na fortelné památeční medaile. K dispozici bude tradičně i špičkový masér elitních atletů Karel Kuchynka. A pořád se oceňují nejlepší v deseti věkových kategoriích. Takže máte se na co těšit… Jen zvažte ideální dopravu na Strahov, na zdejších silnicích probíhá závod v rallysprintu, tudíž hrozí dopravní omezení. Běhání se však nijak nedotkne.

Trail Running Cup pak pokračuje pak výživným horským maratonem na Králickém Sněžníku 21. května. K dispozici je stále roční předplatné na celý seriál za 2500 Kč.

Loňskou reportáž máme zde.

Představení všech závodů letošního ročníku najdete tady.