Tři Češi v nejlepší dvacítce na Světovém poháru! Při sprintu v Drážďanech si nejlépe vedl Pechoušek na 15. místě

Čeští běžci na lyžích potvrdili dlouhodobě zlepšující se výsledky ve Světovém poháru také při sprintu volně v Drážďanech. Pět jich postoupilo do čtvrtfinále, tři se dostali do elitní dvacítky! V historickém centru saské metropole dosáhl na nejlepší umístění Jan Pechoušek, který obsadil 15. místo. Zvítězili Nor Haavard Solaas Taugboel a Švédka Maja Dahlqvistová.

Před prázdnými tribunami, které stejně jako loni zůstaly v robotron Ski Areně zavřené kvůli epidemii koronaviru, se odehrávalo skvělé české lyžařské představení. V závodě mužů si stejně jako při minulém Světovém poháru v Davosu dokázali zajistit postup z kvalifikace čtyři čeští reprezentanti. Mezi nejlepší třicítku se neprobil pouze Tomáš Kalivoda, který obsadil 49. místo.

Také letos si na břehu Labe vedl fantasticky Ondřej Černý – loni tu bral v kvalifikaci druhé místo, letos byl po prvním ze dvou okruhů dokonce na první pozici, nakonec si připsal 5. místo. Na skvělý výsledek dosáhl také Jan Pechoušek, který vybojoval 14. místo. Michal Novák potvrdil v kvalifikaci svou formu 17. místem. A Luděk Šeller byl dvacátý. „Čtyři Češi v nejlepší dvacítce,“ křičel do mikrofonu překvapený německý moderátor po kvalifikaci.

Novák se ve své rozjížďce zařadil po startu na třetí pozici. Chvíli pak jel čtvrtý, celou dobu byl v kontaktu s postupovými pozicemi. Na ledové a úzké trati v Drážďanech se ale předjíždí jen těžko, a tak český reprezentant finišoval jako čtvrtý. V celkovém pořadí mu patří 18. místo.

„K postupu mi chyběla trochu lepší pozice do finiše. Možná jsem to podcenil a v zatáčkách jsem měl být průbojnější. Trať byla rychlá a prosolená, jelo se na ledu, takže to nebylo tolik o lyžování, ale o to těžší je pak finišovat z nějaké horší pozice,“ řekl Novák, kterého zítra čeká team sprint s Luďkem Šellerem.

Do další rozjížďky se postavili hned tři čeští reprezentanti. Nejlépe si v ní zpočátku vedl Ondřej Černý, který začal ze třetího místa, pak dokázal svou pozici ještě vylepšit, ale ve druhém okruhu v ostré zatáčce upadl. „Vyvíjelo se tak, jak jsem chtěl: začal jsem ze třetí pozice, měl jsem neskutečné lyže a sjížděl z kopce lidi před sebou, což byla možná i příčina mého pádu, za který jsem si nejspíš mohl sám, což mě velice mrzí. Jednak kvůli sobě, protože jsem se cítil velmi dobře a myslím, že jsem měl na postup. Jednak mě to mrzí kvůli klukům, protože jsme šli tři do jedné z rozjížďky s tím, že by to někomu mohlo vyjít. Bohužel to nevyšlo, i tak to ale bylo krásné – tři Češi v jedné rozjížďce ve Světovém poháru,“ řekl Černý, kterému v konečném pořadí patří 21. místo.

Nejblíže k postupu měl Jan Pechoušek, který dojel třetí a celkově skončil na skvělé 15. příčce, která je jeho dosavadním maximem ve Světovém poháru. Luděk Šeller dokončil čtvrtý a v Drážďanech vybojoval body za 19. místo.

Podařená premiéra Antošové a postup Janatové

V závodě žen postoupila do rozjížděk Kateřina Janatová, která si účast ve čtvrtfinále zajistila 13. místem v kvalifikaci. Své čtvrtfinále pak rozjela na třetí až čtvrté pozici, ve druhé polovině prvního okruhu se ale dostala na pátou příčku. Bojovala o posun vpřed, snažila se na úzké a zledovatělé trati na soupeřky zaútočit, ale nakonec dojela pátá. Celkově si připsala 23. místo.

„V Drážďanech je hodně taktická trať, na které se těžko předjíždí. Bohužel mi to dneska nevyšlo podle mých představ. Teď už se ale těším na zítřejší team sprint,“ řekla Janatová zklamaně.

Jen velmi těsně na postup do čtvrtfinále nedosáhla Zuzana Holíková, kterou od čtvrtfinále dělily z 32. místa jen tři setiny sekundy! Jen o jednu příčku byla horší Barbora Antošová, mladá reprezentantka bojovala při své premiéře ve Světovém poháru o senzační úspěch – v prvním ze dvou okruhů si dokonce připsala jedenáctý nejlepší čas. Ve druhém okruhu ovšem ztratila, nakonec na postup nedosáhla o 18 setin a obsadila 33. místo.

„Nervozita byla znát – technicky a koordinačně jsem to příliš nezvládla. První kolo bylo ještě dobré, byla jsem do třicítky, ale ve druhém kole jsem to zkazila. Mrzí mě to, mohla jsem být v rozjížďkách. Ale jinak to byla výsledkově docela podařená premiéra ve Světovém poháru,“ řekla po závodě.

Čtvrtou Češkou byla dnes na startu v Drážďanech Petra Hynčicová, která obsadila 40. místo – v nabité výsledkové listině ji od čtvrtfinále dělila 1 sekunda 33 setin.

V neděli závodní program v Drážďanech pokračuje team sprintem. Za Česko nastoupí celkem čtyři dvojice: Luděk Šeller – Michal Novák, Tomáš Kalivoda – Jan Pechoušek, Petra Hynčicová – Kateřina Janatová, Zuzana Holíková – Barbora Antošová. Semifinálové rozjížďky začínají v 10 hodin, finále jsou na programu od 12:30 hodin. Přímý přenos můžete sledovat na ČT Sport.