Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona

Čeští triatlonisté mají před sebou jeden z vrcholů této sezony – v neděli 4. června se v Madridu postaví na start mistrovství Evropy v olympijském triatlonu.  V nejbližším okolí španělského královského paláce budou o úspěch usilovat Petra Kuříková, Jan Volár a Tomáš Zikmund. Naplno ovšem startuje také domácí sezona, kterou tento víkend otevře populární CZECHMAN Triatlon, závod s největším počtem účastníků v Česku.

Tato triatlonová sezona je mimořádně nabitá. Kromě tradičních vrcholů totiž do kalendáře přibyly Evropské hry, které přivítá na přelomu června a července Krakov, a také olympijský testovací závod v Paříži (17.-18. srpna).

První vrchol čeká české reprezentanty už tento víkend, kdy se uskuteční v Madridu mistrovství Evropy v olympijském triatlonu. Do španělské metropole zamíří trojice závodníků: Petra Kuříková, Jan Volár a Tomáš Zikmund. Na poslední chvíli byla odhlášena Tereza Zimovjanová, která v uplynulém týdnu prodělala onemocnění COVID-19. 

Největší naděje českých fanoušků směřují k závodu žen. „Byl bych rád, kdyby se Petra dostala do nejlepší desítky. Je pravda, že po loňském vítězství v závodě Světového poháru by ji mnoho lidí rádo vidělo už jen na stupních vítězů, ale jednoduché to určitě nebude. Nemá za sebou ideální zimní přípravu, měnila během ní trenéra, ale teď je vidět, že její forma jde nahoru,“ říká reprezentační trenér Jan Čelůstka.

On sám v Madridu závodil dokonce sedmkrát při závodech mistrovství světa nebo Světového poháru, naposledy v roce 2019. „Tehdy se ještě celý závod konal v parku Casa de Campo, kde se nyní plave. Teď ovšem čeká závodníky na kolech nájezd na okruh k paláci, kde je velmi náročná cyklistická trať. Je na ní strmé stoupání, technický sjezd, průjezd tunelem a jen dvě krátké rovinky, takže není kde si odpočinout. Myslím, že Petře a Tomášovi by to mohlo sedět. Honza nepatří svou postavou mezi vrchaře, tak uvidíme, jak mu ta trať bude vyhovovat,“ říká Čelůstka.

Závody mužů i žen se uskuteční v neděli 28. května, už od pátku ale budou probíhat závody mistrovství Evropy v paratriatlonu a také věkových kategorií Age Groups.

Přesně o jeden měsíc později pak má reprezentace v termínové listině další prestižní kontinentální závody. Polský Krakov totiž přivítá Evropské hry, na které odcestuje šestice českých závodníků. Reprezentovat budou Petra Kuříková, Tereza Zimovjanová, Alžběta Hrušková, Tomáš Zikmund, Jan Volár a Tomáš Kříž. Kromě individuálních závodů je čeká také start ve smíšených čtyřčlenných štafetách.

Přijede olympijský vítěz?

Vrcholem nejen reprezentační, ale i domácí sezony bude opět CITY TRIATHLON Karlovy Vary, který se uskuteční 8.-10. září. Highlightem třídenní programu bude v lázeňském centru závod Světového poháru, při kterém se už posedmé v Česku představí nejlepší triatlonisté planety. V minulých ročnících závodili v Karlových Varech olympijští vítězové, mistři světa i šampioni z havajského Ironmana. „Věříme, že také letos přijedou ti nejlepší, kteří u nás mají šanci získat výraznou porci bodů do olympijské kvalifikace, která právě teď probíhá. Jsme v kontaktu i s olympijským šampionem Kristianem Blummenfeltem nebo havajským vítězem Gustavem Idenem,“ říká ředitel závodu Vladimír Malý. 

Také v Karlových Varech by se přitom v následujících letech mohlo uskutečnit mistrovství Evropy v olympijském triatlonu, které tu v roce 2001 ovládl Filip Ospalý. „Prezident Evropského triatlonu Renato Bertrandi mě oslovil s tím, že by byl rád, kdyby se do Karlových Varů vrátilo mistrovství Evropy,“ líčí Antonín Bauer, předseda České triatlonové asociace. „Víme, že by to Česku slušelo. Proto jsem hned oslovil sportovního ředitele World Triathlon Markuse Gergelyho s tím, jestli by bylo možné jeden rok neuspořádat Světový pohár, ale organizovat mistrovství Evropy, a následně se do Světového poháru vrátit. Vzhledem ke skvělému jménu, které už Karlovy Vary mají, by to prý nebyl problém. Nyní to ale musíme řešit s pořadatelem závodu a hledat cesty k zajištění finančních prostředků, což by znamenalo dostat závod na seznam Významných sportovních akcí mimořádné důležitosti. Je to dlouhodobý projekt, na kterém bychom pracovali přibližně pět let.“

Úspěšný vstup do sezony

Ačkoliv je mezinárodní sezona teprve na svém začátku, čeští triatlonisté už dosáhli na několik úspěchů. Ten nejvýznamnější si připsal Lukáš Kočař, který předvedl dva skvělé výkony během tří dnů. Na Ibize nejprve získal stříbro na mistrovství světa v terénním triatlonu, následně pak obsadil při světovém šampionátu v dlouhém triatlonu 12. místo. 

„Pro mě je to super výsledek. Jako cíl jsem si dal medaili, což se mi povedlo, takže musím být spokojený. Ale stejně mě mrzí, že jsem v tom závodě nevyplaval trochu líp, pak by se mi možná podařilo vyhrát,“ řekl Kočař, kterému teď už chybí do sbírky z mistrovství světa jen zlato. „Asi se o něho ještě pokusím,“ říká s úsměvem český reprezentant.

Mimořádného úspěchu dosáhla Česká triatlonová asociace také mimo závodní tratě – rozhodčí Petr Mužíček byl nominován na olympijské hry v Paříži, Gabriela Raková se jako rozhodčí zúčastní Evropských her.

„Čeští rozhodčí se dostali na úroveň, ve které jsou respektovaní a vážení. Podařilo se jim zároveň vstoupit do zahraničí, kde nás posunuli lekce s cizími lektory a rozhodčími zejména při Světovém poháru v Karlových Varech. A do toho vstoupila politická rovina, protože jsme v těchto záležitostech byli dlouhodobě aktivní u mezinárodních asociací World a Europe Triathlon,“ nachází důvody tohoto úspěchu Antonín Bauer.

Domácí sezona nabídne nové akce i závodní formáty

Už tento víkend se naplno rozjede domácí triatlonová sezona, která bude také letos velmi pestrá. Závodníci se mohou zapojit celkem do tří pohárových sérií – Českého poháru v dlouhém triatlonu, Českého poháru v krátkém triatlonu a Českého poháru v terénním triatlonu. Zahrnovat budou celkem 20 závodů od těch nejkratších na super sprintových distancích až po dlouhé triatlony na ikonických vzdálenostech 3,8 km plavání, 180 km cyklistiky a 42 km běhu. Předehrou k těmto soutěžím už byl Český pohár v aquatlonu, který se uskutečnil v zimních měsících.

Triatlonisté se mohou těšit na zcela nové pohárové závody i formáty. Vůbec poprvé se v Česku uskuteční divácky atraktivní eliminator, který si v závodech seriálu mistrovství světa (WTCS) získal velkou popularitu. Tento zábavný závodní formát si mohou triatlonisté vyzkoušet v Trutnově, kde 10. června odstartuje Český pohár v krátkém triatlonu.

Novým závodem v kalendáři Českého poháru v terénním triatlonu bude velmi populární ValachyMan, při kterém se bude na vodní nádrži Bystřička závodit o české tituly, ale také o sloty na mistrovství světa komerčního seriálu XTERRA. Vrcholem tohoto poháru pak bude prachatická XTERRA CZECH, která se uskuteční jako světový pohár této série.

Český pohár v dlouhém triatlonu má před sebou velkolepý start – už tento víkend ho otevře CZECHMAN Triatlon, který je největší českou triatlonovou událostí co do počtu účastníků. V sobotu 3. června se na start postaví více než šest stovek triatlonistů! Další stovky sportovců pak absolvují doprovodné závody jako CZECHMAN Short nebo Swim.

Kompletní termínovou listinu všech pohárových sérií i závodů mistrovství republiky najdete na webu cts.triatlon.cz, kde se zájemci mohou do jednotlivých závodů také registrovat.