Triatlonistka Kuříková si na půjčeném kole dojela na MS pro 38. místo, Zimovjanová byla v Sunderlandu 43.

Triatlonové mistrovství světa (WTCS) má za sebou svůj šestý letošní závod. Prestižní seriál vůbec poprvé zavítal do Sunderlandu, kde se v sobotu 29. července představily také dvě české reprezentantky. Petra Kuříková obsadila na severu Anglie 38. místo, Tereza Zimovjanová byla 43. Zvítězili Francouzi Casandre Beaugrandová a Pierre Le Corre.

Ačkoliv malebné anglické pobřeží zalilo slunce, musely se závodnice vypořádat s velmi studenou vodou, jejíž teplota nepřesáhla 15 °C. „Pocitově to ale nebylo nijak extrémní, už jsem závodila v chladnějších podmínkách. A nakonec jsem se svým plaveckým výkonem byla spokojená,“ řekla Kuříková, která po 750 m plavání vybíhala z vody na 28. místě se ztrátou 27 sekund. Zimovjanová vbíhala do prvního depa na 49. pozici s odstupem 41 vteřin.

O výsledku závodu rozhodl začátek 20km cyklistické části, kdy se českým reprezentantkám nepodařilo zachytit druhou skupinu, která se pak těsně před koncem cyklistiky spojila s vedoucí sedmičkou závodnic. Zimovjanová i Kuříková jezdily ve skupině na 33. až 45. místě, jejíž ztráta na úzké a členité trati postupně narostla na téměř dvě a půl minuty.

Kuříková se přitom musela vypořádat i s další komplikací: „Bohužel se mi při letu do Anglie ztratilo kolo. Nikdo neví, kde teď je. Jela jsem na vypůjčeném kole od jednoho britského atleta, které ale bylo o devět centimetrů delší než moje kolo, mělo brzdy obráceně a jeho převodník byl oválný a strašně velký. Cítila jsem se na něm hodně nejistě, což bylo na té členité trati nepříjemné. Ale nechci si stěžovat, jsem strašně ráda, že mi to kolo půjčil a mohla jsem závodit,“ popsala česká reprezentantka.

Pětikilometrovou běžeckou část, která vedla podél široké písečné pláže i kolem ikonických cihlových domků, zakončila Kuříková na 38. místě. Zimovjanová finišovala jako 43. závodnice konečného pořadí.

„Na mém běžeckém výkonu bylo znát, že jsem kvůli problému s kyčlí nemohla od Evropských her v Krakově běhat. Ten výpadek se na mě podepsal a výkon nebyl takový, na jaký jsem zvyklá,“ řekla Kuříková. „S ohledem na všechny události ale beru pozitivně, že jsem vůbec mohla závodit. Teď už se budu snažit připravit na olympijský test event v Paříži. Snad se do té doby najde i moje kolo.“

Dalším vrcholem sezony pak bude pro obě české reprezentantky Světový pohár v Karlových Varech, který se uskuteční v rámci akce CITY TRIATHLON Karlovy Vary od 8. do 10. září. Součástí programu budou také závody pro veřejnost i děti a také Český pohár.

Výsledky
Mistrovství světa (WTCS), Sunderland (Velká Británie), 29. července 2023

Ženy: 1. Cassandre Beaugrandová (Fr.) 59:53, 2. Emma Lombardiová (Fr.) 1:00:11, 3. Annika Kochová (Něm.) 1:00:17 … 38. Petra Kuříková 1:03:53, 43. Tereza Zimovjanová 1:04:53