Triatlonistka Zimovjanová byla na Evropském poháru v Řešově těsně za medailí, Grebík šestý

S výbornými výsledky se vrací čeští reprezentanti z evropského poháru v polském Řešově. Tereza Zimovjanová vstoupila do sezony výborným 4. místem. Radim Grebík navázal na senzační výkon ze Světového poháru v Arzacheně 6. místem. Jan Volárbyl desátý. O body bojovalo v sobotu 4. června na distancích sprint triatlonu celkem osm českých reprezentantů.

Do závodu žen nastoupily Tereza Zimovjanová s Alžbětou Hruškovou, které nejprve čekalo 750 metrů plavání na městském koupališti Žwirovnia. „Startovalo se z vody, která byla poměrně studená, přitom se ale plavalo bez neoprenu. Protože jsem měla nízké startovní číslo, tak jsem promrzla a plavání mi nevyšlo podle představ,“ uvedla Zimovjanová, která vybíhala z vody jako dvacátá. Hrušková byla o dvě vteřiny a dvě místa horší.

„Na kole jsme dobře spolupracovaly, takže se nám podařilo sjet první balík, ve kterém do té doby bylo asi osm holek. Jelo se přitom docela vysoké tempo, dost lidí odpadlo, tak nás do depa dojelo asi patnáct,“ líčila Zimovjanová. Ve vedoucí skupině bohužel chyběla Hrušková, která přijela ve třetím balíku.

„Na běhu jsem se cítila dobře. Běžela jsem se závodnicemi, co pak byly druhá a třetí. Kilák a půl před cílem se mi trhly, já nezareagovala a doběhla čtvrtá. V tu chvíli jsem byla naštvaná, protože to bylo blízko a já cítila, že na to mám. Potřebovala jsem, aby na mě někdo zařval. Nakonec ale to umístění beru a jsem s ním spokojená. Jednak se mi dlouhodobě příliš nedaří v prvních závodech, jednak mi bylo před nedávnem diagnostikováno autoimunitní onemocnění, kvůli kterému beru medikaci. Ani jsem nevěděla, jestli budu moct závodit na top úrovni. Takže vzhledem k okolnostem je to umístění super.“

Zimovjanová doběhla na 4. místě, ze kterého ztratila jen 17 vteřin na vítěznou Lucemburčanku Evu Danielsovou. Alžběta Hrušková obsadila 20. místo se ztrátou 3:45.

Do závodu mužů nastoupila šestice Čechů, kromě Grebíka a Volárabojovali o body David Martin, Tomáš Kříž, Filip Tlamka a Filip Michálek.

„Když to shrnu, nebyl to obvyklý závod. Netradiční start z vody mezi bójkami se mi vcelku podařilo ustát. Z mely jsem se poměrně rychle dostal do první skupiny a držel se, co to šlo. Oproti větším závodům bylo výhodné, že aktuální pozice ve vodě byla přehledná,“ popsal Grebík, který šel z vody na 11. místě. Ještě lépe vyplaval Volár, který byl devátý.

 

„Trasa cyklistiky také nebyla běžná. Zatáčkami o 180° se z ní stala dost náročná trať se spoustou brždění a nástupů. Jsem rád, že jsem ji mohl absolvovat ve skupině se šesti kolegy, kde opravdu poctivě pracovali hlavně Rakušané. Díky tomu nás také stíhací skupina těsně nedojela. Taktickým závěrem kola se mi podařilo vytvořit mírný náskok do depa. Nicméně zřejmě mě to stálo příliš sil a také obecně dnes běh nebyl ideální, takže to stačilo na 6. příčku. Za ní jsem rád, ale vím, že na běhu bych měl předvádět víc,“ zhodnotil závod Radim Grebík, který ztratil na vítězného Rakušana Leona Paugera 40 sekund.

Skvěle si vedl také Jan Volár, který dosáhl na 10. místo. Cílovou branou proběhl jen o 15 vteřin později než Grebík. David Martin bere 23. místo, Tomáš Kříž obsadil 28. příčku, Filip Tlamka byl 37. a Filip Michálek 41.

Kompletní výsledky najdete zde.