Triatlonistka Zimovjanová se vrací z MS v Leedsu s 23. místem, Frintová a Čelůstka nedokončili

Triatlonistka Zimovjanová se vrací z MS v Leedsu s 23. místem, Frintová a Čelůstka nedokončili

Prestižní série triatlonového mistrovství světa pokračovala druhým závodem. Z anglického Leedsu si z trojice českých reprezentantů přiváží nejlepší výsledek Tereza Zimovjanová, která 23. místem stanovila své nové maximum v této sérii. Vendulu Frintovou připravily o šanci na úspěch zažívací problémy, Jan Čelůstka odstoupil z běhu kvůli bolesti Achillovy šlachy.

Centrem závodu se stal rozlehlý Roundhay Park na severovýchodě Leedsu. Po 1500 metrech plavání v jezeře Waterloo šla jako první z vody Britka Lucy Charles-Barclay, která se jinak věnuje primárně dlouhému triatlonu – ve své sbírce má tři druhá místa z ironmanského mistrovství světa na Havaji, v závodě mezinárodní triatlonové asociace World Triathlon ale nastoupila vůbec poprvé. První depo ji ovšem nevyšlo, a tak na kolo nasedala se ztrátou na vedoucí trojici, nakonec finišovala jako pátá. Obě české reprezentantky opouštěly první depo společně – na 27. a 29. místě s mankem 90 vteřin.

Zimovjanová se pak v úvodu cyklistické části měřící 36,2 km dostala do skupiny na 19. až 33. místě. Díky skvělé práci silných cyklistek ale tento balík postupně pohlcoval i závodnice před sebou, a tak do druhého depa přijela Zimovjanová ve skupině na 8. až 31. místě. „Bohužel jsem až při závodě zjistila, že mi špatně brzdí kolo, proto jsem raději jezdila vzadu. Cyklistika byla hodně technická – z kopce do kopce, otočky o 180 stupňů, pak sprinty. Ale cítila jsem se docela v pohodě a měla jsem prostor, abych si odpočinula,“ řekl po závodě Zimovjanová.

V 10km běhu se česká reprezentantka posunula na konečné 23. místo. Na vítěznou Nizozemku Mayu Kingmaovou ztratila 5 minut a 41 vteřin. „Do běhu jsem šla z posledních pozic v naší skupině. Jeho první polovina nebyla úplně dobrá, ale v dalších dvou okruzích jsem chytila druhý dech. Snažila jsem se vyhecovat, abych ještě předběhla co nejvíc holek, což se mi podařilo, tak jsem měla radost.“

Pro Zimovjanovou to byl teprve druhý start v elitní kategorii mistrovství světa. Po loňském 34. místě z Hamburku tak výrazně zlepšila své statistiky. „Takové umístění jsem ani nečekala, můj cíl byl, abych nedostala LAP od Lucy Charles,“ řekla s úsměvem. „Tak mám radost, že to takhle dopadlo. Je to teprve můj druhý závod mistrovství světa, tak si pořád zvykám, protože je to o něčem jiném než závody světového nebo evropského poháru. S výsledkem jsem spokojená. Dala jsem do toho všechno, co jsem mohla. A vidím u sebe posun správným směrem.“

Frintová uzavřela první z devíti cyklistických okruhů sama na 35. příčce, následně se pak dostala do skupinky na 37. až 41. místě. Spolu s ní objela šest okruhů, pak ale byla pořadateli stažena kvůli dojetí o kolo a ve výsledkové listině proto u jejího jména figuruje LAP. „Měla jsem velké zažívací potíže a v prvním i druhém okruhu jsem na kole zvracela, kvůli čemuž jsem vypadla z hlavní skupiny. Nechtěla jsem zabalit a pokračovala v nějaké zadní skupině, ale v sedmém okruhu jsme byly staženy z trati,“ vzkázala Frintová, které se tak nepodařilo výsledkově navázat na fantastické 11. místo z prvního závodu mistrovství světa. 

Čelůstka odstoupil z běhu

Jan Čelůstka šel z vody jako 50. závodník pořadí, na nejrychlejší plavce ztratil 44 vteřin. Na kole se pak dostal do skupiny na 40. až 50. místě, které se ale dařilo stíhat závodníky před sebou, do druhého depa tak přijel jako člen balíku na 29. až 42. příčce.

V běžecké části se český závodník pohyboval na pozicích kolem 41. místa, po druhém ze čtyř okruhů ale ze závodu odstoupil – důvodem je opět vleklý problém s Achillovou šlachou. „Achillovka bohužel stále není v pořádku, už příliš nevím, co s tím mohu dělat. Při plavání a na kole mě nelimituje, ale v běhu bolela hned od prvních metrů. Nechtěl jsem odstoupit hned, ale v půlce běhu už mi bylo jasné, že pokračování nedává smysl,“ řekl zklamaně český reprezentant. Zvítězil britský reprezentant Alex Yee.

Seriál mistrovství světa bude pokračovat o víkendu 26. a 27. června v kanadském Montrealu. Ještě předtím ale čeká české triatlonisty jeden z vrcholů sezony – mistrovství Evropy v super sprintu, které se uskuteční 18. až 20. června v rakouském Kitzbühelu.

Výsledky

Mistrovství světa, Leeds (Velká Británie), 6. června 2021

Muži: 1. Alex Yee (V.Brit.) 1:43:27, 2. Morgan Pearson (USA) +26, 3. Marten Van Riel (Bel.) +37 … Jan Čelůstka nedokončil

Ženy: 1. Maya Kingmaová (Niz.) 1:54:26, 2. Jessica Learmonthová (V.Brit.) +12, 3. Sophie Coldwellová (V.Brit.) +21 … 23. Tereza Zimovjanová +5:34, Vendula Frintová LAP