Triatlonová štafeta zakončila evropský šampionát v Mnichově 13. místem

Čeští triatlonisté se s mistrovstvím Evropy v německém Mnichově rozloučili závodem smíšených štafet. Sestava Volár, Zimovjanová, Grebík a Juránková finišovala v nádherném prostředí Olympijského parku na 13. místě. Zlato si po dominantním výkonu odváží Francie.

Pro Evropský triatlon to byl další výjimečný den. Do Olympijského parku opět zamířily desítky tisíc diváků a podél trati vytvořily tak bouřlivou atmosféru, jakou většina triatlonistů dosud nezažila. Nejprve sledovali plavání o délce 300 metrů v Olympijském jezeře, po kterém následovalo 7,2 km cyklistiky po úzkých asfaltových silničkách s ostrými stoupáními i technicky náročnými sjezdy. Při 1600 metrů dlouhém běhu pak triatlonisté obkroužili jezero.

Za Česko závod rozjížděl Jan Volár, který se v úvodu cyklistiky držel ve vedoucí desetičlenné skupině. Ta se ale ve sjezdech roztrhala. „Jak byla trať úzká, zůstal jsem zavřený za Italem, kterého jsem neměl kde předjet a který byl bohužel slabý technicky, takže jsme v každé zatáčce ztráceli,“ popsal Jan Volár, který po běhu předával na 11. místě těsně za dánským reprezentantem.

Tereze Zimovjanové se na druhém úseku nevydařilo plavání a propadla na 16. místo. Na kole a v běhu pak ale úspěšně vybojovávala ztracené příčky zase zpátky. Radim Grebík díky tomu vstupoval do závodu na 12. místě v kontaktu s jedenáctým Polskem. Český reprezentant svého soupeře předstihl, před ním ale byla už příliš velká mezera na to, aby mohl atakovat desáté místo Dánska.

Finišmankou české štafety byla Heidi Juránková. Mladá závodnice, která je teprve prvním rokem v kategorii dospělých, musela zaskočit za zraněnou Petru Kuříkovou. „Před závodem jsem byla hodně nervózní. Bála jsem se, abych to týmu nezkazila a nedostala LAP,“ přiznala.

Juránková vyplavala na 12. místě v kontaktu s Italkou, se kterou pak absolvovala cyklistickou část. V běhu se jí ale nedokázala udržet a předstihla ji také Britka Non Stanfordová, mistryně Evropy z pátečního individuálního závodu. „Věděla jsem, že je za mnou a jenom jsem čekala, kdy kolem mě proletí. Chvíli jsem se jí sice držela, ale musela jsem ještě ušetřit trochu sil, kdyby chtěl útočit někdo další,“ řekla. Česko tak obsadilo 13. místo, ze kterého ztratilo necelé čtyři minuty na dominantní Francii.

V Mnichově se dnes konal také závod kategorií Age Groups, ve kterém zazářil vítězstvím v kategorii 20-24 let Lukáš Juránek. Další výborný výsledek si připsal Rudolf Cogan, který v kategorii 50-54 let vybojoval bronz! Ve stejné kategorii Tomáš Rudolf obsadil 26. místo. Dana Hyláková si pak v kategorii 60-64 let připsala 8. místo.