V Brně dominovali domácí. Aquatlonový pohár ovládli Tlamka s Hruškovou

Český pohár v aquatlonu má za sebou druhý z pěti závodů. A stejně jako minule ve Zlíně, i tentokrát dominovali závodníci domácího klubu. V Brně se z vítězství radovali reprezentanti Filip Tlamka s Alžbětou Hruškovou, zástupci pořadatelského Brno Triatlon Teamu.

Poprvé od roku 2016 se Český pohár v aquatlonu vrátil do moravské metropole, konkrétně do bazénu Sportareálu Družstevní a na atletickou dráhu VUT Pod Palackého vrchem, kde v sobotu 6. dubna přivítalo závodníky horké, téměř letní počasí.

Do plavecké části měřící 400 metrů odstartovali aquatlonisté netradičním způsobem. Skok z bloku tentokrát nahradil start z vody. Nejrychleji si s úvodní částí závodu poradili David Pluhař (4:16,2) a Aneta Štěpánová (4:55,47), kteří se tak letos už podruhé stali vítězi Speedo Plavecké prémie.

Protože je Štěpánová věkem teprve dorostenka, neměla možnost bojovat o vítězství v závodě žen. Mezi nimi si nejlepší vstupní pozici do běžecké části zajistila Alžběta Hrušková (4:55,69). „Měla jsem za sebou hektický týden, tak jsem příliš nevěděla, co od sebe mohu čekat. Pocitově se mi plavalo hezky, i když ten čas tomu příliš neodpovídal,“ vyprávěla Hrušková.

Pětikilometrový běh odstartoval hromadným způsobem. „Začala jsem rychleji, abych si vytvořila náskok a nepřetahovala se tam s dalšíma holkama. Na konci jsem sice trochu zpomalovala, ale stále jsem si náskok hlídala. S ohledem na to, že jsem se na závod nijak nepřipravovala a brala jsem ho jako součást týmového programu, tak pro mě skončil pozitivně,“ dodala Hrušková, která už se na dalších aquatlonových závodech nepředstaví. V následujících týdnech dá přednost přípravě na triatlonové závody, které ji během května čekají v Africe a Itálii.

Hrušková zvítězila s pohodlným náskokem před druhou Kateřinou Mičkovou, která ztratila téměř dvě a půl minuty. Třetí byla Adriana Horňová.

Mezi muži plaval nejlépe David Pluhař, na kterého Filip Tlamka ztratil deset vteřin. „Žádná velká sláva se mi ve vodě nepovedla, proto mě překvapilo, že jsem na kluky ztratil jen deset vteřin. Čekal jsem, že poplavou rychleji,“ popsal český reprezentant. „V běhu mi pak pomohl hromadný start, protože jsem je nemusel sbíhat. Naopak jsem za to hned od začátku vzal, po 800 metrech jsem byl sám a pak už jsem si vedení podržel, zatímco kluci za mnou nejspíš taktizovali,“ řekl Tlamka, který zvítězil v čase 19:47. Druhé místo v Brně vybojoval aquatlonový specialista Šimon Koblížek, který ztratil 15 vteřin. Třetí příčku obsadil Filip Václavík.

Také pro Tlamku to byl jediný letošní aquatlonový start: „Chtěl jsem se teď ukázat doma, ale víc toho letos nezvládnu. Už příští týden mi začíná triatlonová sezona na evropském poháru Melille.“

Český pohár v aquatlonu pokračuje už příští víkend, kdy se uskuteční třetí z pěti závodů. V neděli 14. dubna se bude závodit v Příbrami.

Výsledky

Kaláb aquatlon Brno, 6. dubna 2024

Muži: 1. Filip Tlamka 19:47, 2. Šimon Koblížek 20:02, 3. Filip Václavík 20:29

Ženy: 1. Alžběta Hrušková 22:15, 2. Kateřina Mičková 24:41, 3. Adriana Horňová 24:55