V Davosu bude o body do světového poháru bojovat rozšířená reprezentace běžců na lyžích

Třetí víkend, třetí závodní lokalita. Čeští reprezentanti v běžeckém lyžování se přesunuli z minimální nadmořské výšky v norském Lillehammeru do alpského Davosu, kde budou tento víkend čelit při závodech Světového poháru vysokohorským podmínkám. „I při pohledu do výsledků z minulých let je zřejmé, že mnoho závodníků má s tím přesunem problém a může hrát velkou roli,“ říká Vasil Husák, trenér mužské reprezentace.

Přesun ze Skandinávie do Švýcarska byl velmi komplikovaný nejen pro závodníky, ale zejména pro servisní tým. Na švédské dálnici totiž musel servisní náklaďák s materiálem a veškerým zázemím zastavit kvůli poruše v odstavném pruhu, kde do něho naboural nepozorný řidič kamionu. Hrozilo, že čeští běžci zůstanou bez lyží a dalšího materiálu. Realizačnímu týmu se ale podařilo zorganizovat náročnou logistickou akci, díky které byl už ve čtvrtek celý servisní tým i s pěti sty páry lyží a přibližně třemi tuny materiálu ve Švýcarsku.

„Tři dny v kuse jsme nespali a pracovali v šesti lidech na tom, abychom přivezli do Davosu veškerý materiál. Trochu nám ulehčil fakt, že tento víkend nepotřebujeme klasické lyže, ale jede se jenom skate. Jsme rádi, že nám pořadatelé vyšli vstříc a dali nám k dispozici tři buňky, které můžeme využít místo náklaďáku. Pomoc nám nabídly i další týmy, čehož si vážíme,“ řekl Jan Franc, trenér reprezentace žen. „Bohužel ale nemáme k dispozici servisní náklaďák, což je pro nás před Tour de Ski i dalšími závody Světového poháru velká logistická komplikace a ztráta lidských sil.“

V Davosu se bude nejprve závodit ve sprintu volně (sobota), v neděli pak čekají na běžce distanční závody na 10/15 km volně s intervalovým startem. V sestavě českých týmů tentokrát figurují kromě tradičních jmen i reprezentanti do 23 let a závodníci, kteří se minulý týden představili na OPA Cupu ve švýcarském Gomsu.

Do sobotního sprintu žen půjde Kateřina Janatová, Tereza Beranová, Petra Hynčicová, Zuzana Holíková a Petra Nováková. V neděli se představí Nováková, Hynčicová, Janatová a také Sandra Schützová. „Sandra byla minulý týden na OPA Cupu nejlepší Češka. Máme před sebou olympijské hry, na které mám ještě volnou kvótu, proto jsem se jí rozhodl dát šanci. Jak ale poskládám tým na další Světové poháry a Tour de Ski, to zatím rozhodnuto není,“ říká Franc. „Co se týče ambicí pro Davos, byl bych rád, aby z kvalifikace sprintu postoupila více než jedna závodnice. A v tuto chvíli už bychom měli bojovat o postup do semifinále, což se této generaci v plné konkurenci zatím nepodařilo. V distančním závodě pro nás bude úspěchem jakákoliv bodová pozice.“

Do sprintu mužů nastoupí pětice Luděk Šeller, Michal Novák, Jan Pechoušek, Tomáš Kalivoda a Ondřej Černý. V neděli pak půjdou na start Adam Fellner, Petr Knop, Tomáš Kalivoda, Vladimír Kozlovský a Tomáš Lukeš.

Odpočívat bude Michal Novák, který má za sebou náročný program. „Takto jsme to naplánovali už před sezonou, protože kdyby Michal nastoupil do obou závodů i v Davosu, neměl by už žádný prostor pro odpočinek a trénink, naopak by závodil v jednom kuse až do olympiády,“ vysvětlil Husák. „Jsem rád, že tu jsou s námi i mladí závodníci, protože před olympiádou stále hledáme finální složení týmu a štafety. Věřím, že se tady kluci porvou o co nejlepší výsledek. Ve sprintu bych byl rád, kdyby se nám podařilo probojovat z rozjížděk, což je vždycky velmi těžké, ale jsme tomu čím dál blíž.“

Kvalifikace sprintu startuje v 11:45 hodin, samotný závod pak ve 14:15. V neděli se muži vydají na 15km trať v 11:40, ženy svůj 10km závod odstartují ve 14 hodin. Přímý přenos z Davosu odvysílá televizní stanice Eurosport.