V Mladé Boleslavi vyvrcholil letošní světový pohár v orientačním běhu

Závodem ve sprintu, s arénou na Staroměstském náměstí, vyvrcholil právě v Mladé Boleslavi celý letošní seriál světových pohárů v orientačním běhu. Jednalo o jediný závod z české série závěrečného kola, při němž jsme neviděli na stupních vítězů české barvy, ale i tak si diváci mohli užít skvělou atmosféru a fandit nejen našim běžcům, ale i celé světové špičce.

Český tým do závodu nastupoval v dobré atmosféře, jelikož měl za sebou již několik výborných výsledků z předchozích závodů čtyřdenní série závěrečného kola. Ve čtvrtek vyhrál Vojtěch Král vyhrál knock-out sprint, v pátek český tým skončil třetí v závodě sprintových štafet. V sobotu se do historie českého OB pro změnu zapsal Miloš Nykodým, vítězstvím na krátké trati v okolí Valdštejna.

V závodě žen byla nejrychlejší Švédka Tove Alexandersson, suverénně vedoucí žena světového poháru, která si tedy na závěr odvezla i zlatou medaili za celkové vítězství. Dnešní závod, který křížem krážem vedl celým historickým centrem, ji dobře sedl a až na drobnou chybku zůstávala po celou dobu koncentrovaná a volila rychlé volby. Na druhé pozici skončila finská reprezentantka Maija Sianoja, pro kterou se jednalo o vůbec první umístění na stupních vítězů na světovém poháru. Na třetím místě již naopak nebylo žádné nové jméno, obsadila jej švýcarská závodnice Judith Wyder, která patří ke stálicím na současné špičce světového OB.

Čest českých barev nakonec nejlépe uhájila Tereza Janošíková, nadějná a mimořádně talentovaná mladá reprezentantka z Olomouce (běhající za klub Severka Šumperk), která urvala skvělé 10. místo: „fyzicky mi to běželo dobře, ale nešlo se úplně kousnout, jako by se mi posunula hranice rychlosti, občas cítím, že ještě můžu, ale už to nejde.“ Janě Knapové, u níž jsme, po letošních výkonech, mohli doufat ve výsledek mezi nejlepšími, se i přes urputný boj s nachlazením podařilo vybojovat nakonec 14. místo.

V mužích svým výkonem, jako jediný s časem pod 15 minut, vytřel zrak Švéd Jonas Leandersson, jeden ze sprintových specialistů (mj. jedno zlato z MS, dvě z ME). Jen o sedm sekund později doběhl další sprintový specialista, Belgičan Yannick Michiels, který na medaili z MS stále čeká, ale v rámci SP si druhým místem zkompletoval sbírku všech tří umístění na bedně. Třetí pozici si odváží Švýcar Matthias Kyburz (SUI), který ale mohl současně slavit vítězství v celkovém světovém poháru mezi muži.

V našich barvách se nejlépe umístil Vojtěch Král, který si doběhl pro 14. místo. „Zásadní volbu na desátou kontrolu jsem zvolil špatně. Potom na jedenáctou jsem mírně neodhadl ideální postup a trochu jsem to obíhal.“ komentoval svůj výkon další šumperský závodník, který je s pátým místem našim nejúspěšnějším běžcem v celkovém pořadí letošního světového poháru. Únava z náročných čtyř dní série SP i z celé sezony byla patrná, nejen naši závodníci zmiňovali, že necítili „žádný dynamit v nohách“ jak trefně poznamenal Vojta Král. Jistě nějaký zbyl Miloši Nykodýmovi, i přes vítězství, kterého docílil o den dříve ve fyzicky velmi náročném závodě v Českém ráji, ale závod v Mladé Boleslavi byl opravdu velmi náročný na čtení mapy a vyhodnocení optimálních variant postupů mezi kontrolami.

Na závěr se tedy na pódiu uskutečnilo nejen vyhlášení nejlepších ze samotného závodu, ale i celkového světového pořadí, a to jak v jednotlivcích, tak v soutěži týmů. Při něm jsme tedy mohli zatleskat alespoň pátému Vojtovi Královi, jelikož v individuálním pořadí je vyhlášeno prvních šest. V týmové soutěži skončila Česká republika čtvrtá (vyhráli Švýcaři, dále Švédsko a Norsko), nicméně celý tým se poté na pódiu pro fanoušky a fotografy rovněž ukázal ve své kompletní sestavě. Tento den byl pro něj mimořádný v ještě jedné okolnosti – šéftrenér Radek Novotný ukončil své působení po dlouhých 16 letech v této pozici. Lepší rozloučení, nežli výše uvedené výsledky a docílené před domácím publikem, si nemohl přát. A to platí jistě i pro celý tým více jak 200 pořadatelů (v drtivé většině dobrovolníků) pod vedením předsedy organizačního výboru Davida Aleše a technického ředitele Jana Picka.

ŽENY

1 Alexandersson Tove SWE 14:51

2 Sianoja Maija FIN 15:13

3 Wyder Judith SUI 15:17

10 Janošíková Tereza 15:57

14 Knapová Jana 16:14

19 Horčičková Vendula 16:22

27 Indráková Adéla 16:59

29 Kosová Denisa 17:07

 

MUŽI

1 Leandersson Jonas SWE 14:53

2 Michiels Yannick BEL 15:00

3 Kyburz Matthias SUI 15:01

14 Král Vojtěch 15:43

19 Minář Marek 15:52

22 Nykodým Miloš 15:53

33 Kubát Pavel 16:55

38 Petržela Jan 18:01