V pařížské generálce na olympiádu obsadila triatlonistka Kuříková 32. místo

Paříž má za sebou triatlonovou generálku na olympijské hry. Jako první absolvovaly svůj testovací závod ženy, mezi nimiž nechyběla ani česká olympionička Petra Kuříková, která obsadila 32. místo. „Mám z toho takové smíšené pocity,“ řekla. Zvítězila Britka Beth Potterová.

Při testovacím závodě se ve francouzské metropoli představila nejlepší světová konkurence, kterou přilákala nejen možnost vyzkoušet si olympijské tratě, ale také atraktivní prize money v celkové výši 120 tisíc dolarů. Pro nejsilnější triatlonové země byl navíc tento závod národní kvalifikací pro účast v Paříži. Ve Francii měla závodit také Tereza Zimovjanová, reprezentační trenér Jan Čelůstka ji ale musel odhlásit kvůli zranění nohy.

Testovací závod se koná na identických tratích, na kterých se bude závodit příští rok při olympijských hrách. Závodní program otevřely ve čtvrtek 17. srpna ženy, které se na startovní molo seřadily už v osm hodin ráno. „V Paříži byla úžasná atmosféra a už takhle ráno přišlo dost diváků,“ uvedla Kuříková.

Do svého závodu vstoupily u Mostu Alexandra III., který je považován za nejkrásnější most v Paříži. Přímo na něm pak pořadatelé postavili první i druhé depo a také cílovou rovinku. Po 1500 metrech plavání v řece Seině šla jako první z vody Italka Bianca Seregniová, kterou už v září uvidí diváci při Světovém poháru v Karlových Varech. Kuříková vybíhala na most na 38. pozici se ztrátou +1:17. „Plavání v řece bylo takové nepřehledné – teprve vycházelo slunce a orientace nebyla jednoduchá,“ řekla česká závodnice.

Cyklistickou část rozjela česká reprezentantka ve velké skupině na 25. až 46. místě. Spolu s ní hned sedmkrát zamířila na kostky ve slavné ulici Champs-Élysées, k Vítěznému oblouku, k Velkému paláci a dalším ikonickým místům francouzské metropole.

Skupina s Kuříkovou dorazila do druhého depa se tříminutovou ztrátou na vedoucí 24členný balík. „Dostala jsem se do velké skupiny, což bylo fajn. Bohužel ta skupina na čele byla také hodně velká, takže naše ztráta narůstala,“ uvedla Kuříková.

V 10km běžecké části, která se konala na zkráceném cyklistickém okruhu, se česká závodnice prokousávala pořadím dopředu – z depa vybíhala jako 45., cílem na Mostu Alexandra III. proběhla jako 32. se ztrátou 5:20 na vítěznou Potterovou.

„Běh nebyl ideální, cítila jsem, že nejsem v takové formě jako před zraněním. Celkově mám ze závodu smíšené pocity. S výsledkem jsem spokojená tak napůl, ale zase jsem se hodně dozvěděla o trati, na které budeme za rok závodit.“

V pátek ráno program pokračuje závodem mužů, v sobotu budou závodit paratriatlonisté a v neděli program uzavřou smíšené štafety. Všechny závody lze sledovat na webu TriathlonLIVE.tv. 

Výsledky

Testovací závod pro olympijské hry, Paříž (Francie), 17. srpna 2023

Ženy: 1. Beth Potterová (V.Brit.) 1:51:40, 2. Cassandra Beaugrandová (Fr.) +6, 3. Laura Lindemannová (Něm.) +19 … 32. Petra Kuříková +5:20

Kompletní výsledky najdete zde.