V Příbrami se rozhodne o mistrech v olympijském triatlonu. Kvůli kvalitě vody se závod přesouvá do bazénu 

O mistrovské tituly v olympijském triatlonu se bude závodit na Příbramském triatlonu. Ve hře měly být o víkendu 3. a 4. července také tituly ve štafetách a v kategoriích dorostu i juniorů, špatná kvalita vody v areálu Nový rybník ale zásadně ovlivnila program celého víkendu, jehož plavecká část se musí uskutečnit v bazénu.

Pořadatelé byli připraveni zorganizovat víkend plný závodů o mistrovské tituly. O ně se mělo závodit v olympijském triatlonu, ve štafetách a také v kategoriích dorostu a juniorů. Plány organizátorů i České triatlonové asociace ale překazila velmi špatná kvalita vody. „Je důvodné podezření, že v areálu Nový rybník v Příbrami se vyskytují parazitické motolice, které mohou způsobit cerkariovou dermatitidu (parazitární onemocnění kůže)…“ stojí ve zprávě Krajské hygienické stanice, která před závodem testovala kvalitu vody a naznačila, že velmi pravděpodobně areál v nejbližších dnech uzavře pro koupání. 

Pořadatelé proto neměli jinou možnost, než přesunout úvodní část závodu do příbramského bazénu (teplota vody 24 °C). V něm účastníci hlavního závodu absolvují 1500 metrů plavání, po kterém se budou Gundersenovou metodou vydávat na trať 40km cyklistiky. Ta je rozdělena do čtyř okruhů na silnici mezi Příbramí a Milínem. Drafting při ní bude zakázán, a tak mohou závodníci využít kola s hrazdami. Závěrečný 10km běh se uskuteční přímo v areálu Nový rybník.

„Všem závodníkům se omlouváme za komplikace s prvním letošním závodem Českého poháru. Děláme všechno, co je v našich silách, abychom závod uspořádali navzdory takto omezeným podmínkám. Děkujeme za pochopení a trpělivost. Budeme se snažit, abyste si závody užili a ty měly zcela bezproblémový průběh,“ vzkazuje ředitel závodu Radek Eliáš.

S ohledem na změnu v plavecké části se v Příbrami nebude závodit o mistrovské tituly v dorostu a juniorech, jejichž šampionát se přesune na závod CITY TRIATHLON Karlovy Vary (11. září). Titul nebude ve hře ani při nedělních štafetách, které se uskuteční jako duatlon – mistrovství ČR proběhne v náhradním termínu při Super sprint triatlonu Zlín (25.-26. září). Všechny závody ale zůstávají součástí Českého poháru v olympijském a sprint triatlonu.

Díky bezhákové cyklistice se mohou fanoušci těšit na atraktivní střet zástupců olympijského a dlouhého triatlonu. K favoritům budou patřit reprezentanti Jan Čelůstka, Lukáš Červenka, Filip Václavík a zejména Jan Volár, obhájce mistrovského titulu. Překvapit může i další reprezentant David Martin, který žije a závodí především na Novém Zélandu. Zaskočit se je pokusí Pavel Hradil, třetí muž loňského Czechmana, jehož výkonnost neustále roste.

V závodě žen budou na mistrovský titul útočit Alžběta Hrušková, která se nedávno blýskla skvělým výkonem ve štafetě na mistrovství Evropy. Na startu bude i Romana Gajdošová, několikanásobná vítězka Českého poháru, či další slovenská reprezentantka Margaréta Bičanová. K favoritkám patří i Helena Kotopulu, reprezentantka v dlouhém triatlonu, či Hana Kolářová, která si na začátku sezony připsala skvělý výsledek na Challenge St. Pölten.

Pořadatelé upozorňují, že nutnou podmínkou pro účast na závodě je splnění jednoho z těchto nařízení: negativní antigenní nebo PCR test z akreditované laboratoře (ne starší než z 2. července), potvrzení o prodělání nemoci COVID-19 v posledních 180 dnech nebo potvrzení o absolvovaném očkování (22 dnů po první dávce, ne více než 9 měsíců po druhé dávce). Pozor: tato podmínka se týká také doprovodu (trenérů, rodičů aj.)! Tento dokument bude nutné odevzdat při registraci/prezentaci, následně budou účastníci závodu označeni barevným náramkem ke vstupu do areálu. Součástí tohoto souboru nařízení je také omezení vstupu doprovodu a trenérů do prostoru depa, startu, cíle a koupacích mol.

Online registrace pro závod jsou již uzavřeny, závodníci se ale budou moci přihlásit také v místě konání závodu. Sobotní program odstartuje v 9:10 hodin ráno žákovskými závody. Dospělí triatlonisté zahájí plaveckou část v 11:40.