V Táboře se představili triatlonisté 19 národností i česká elita při mistrovství republiky

Táborský triatlonový festival opět potvrdil, proč patří k vrcholům domácí sezony. Na jihu Čech se v neděli 23. července závodilo o mistrovské tituly ve sprint triatlonu, které získali Jan Volár s Terezou Zimovjanovou, a také o body do Evropského poháru juniorů. V konkurenci reprezentantů z 19 zemí si nejlépe vedli pátý Šimon Michálek a desátá Kateřina Mičková.

Mistrovství republiky ve sprint triatlonu, které bylo zároveň součástí Českého poháru v krátkém triatlonu, slibovalo velmi dramatické souboje. Na start se totiž postavila celá řada elitních reprezentantů, kteří obvykle preferují závody v zahraničí. Pro Terezu Zimovjanovou se jednalo o první domácí start od roku 2020, kdy se představila na republikovém šampionátu v Brně.

„Mám za sebou horší začátek sezony, kdy jsem byla nemocná. Věděla jsem, že v červenci budu zůstávat v Česku, a tak jsem si v Táboře udělala radost,“ vyprávěla v cíli Zimovjanová, kterou už následující víkend čeká mistrovství světa v anglickém Sunderlandu.

Po 750 m plavání v rybníku Jordán nasedala Zimovjanová na kolo společně s Alžbětou Hruškovou a Michaelou Štěrbovou. I když jim v prvním ze dvou 10km cyklistických okruhů poodjela, do druhého depa přijely všechny tři reprezentantky společně. „Na začátku běžecké části jsem si vypracovala náskok, takže jsem pak ve druhé půlce mohla zvolnit a pohlídala jsem si vítězství,“ řekla Zimovjanová, která proběhla pod modrou cílovou branou s náskokem necelé minuty na Alžbětu Hruškovou. Bronz si odvezla Michaela Štěrbová.

Závod mužů měl podobný průběhu jako předchozí pohárový závod na Konopišti. Z vody šli jako první Jan Volár s Davidem Martinem, kteří pak spolu jezdili také na kole. O náskok je nepřipravila ani kopcovitá trať, ani silný vítr, který vládl na kopcích nad Táborem.

„Důležité bylo, že jsme si s Davidem dali k obědu napůl pizzu, což se ukázalo jako vítězná volba,“ smál se Volár. „Ve vodě se nám podařilo tu skupinku roztrhat. Na rozdíl od Konopiště, kde mi David pak na kole ujel, jsem se tentokrát cítil dobře – vypracovali jsme si asi dvouminutový náskok. Na běhu už jsem si věřil a docela brzo jsem Davidovi utekl,“ popsal Volár, který si na 5km běhu vypracoval na druhého Martina více než minutový náskok. Třetí doběhl Jakub Marek.

Nejtalentovanější triatlonisté Evropy

V Táboře sledovali diváci atraktivní souboje celý den. Už v poledne totiž odstartovaly závody Evropského poháru juniorů, nejprestižnější mezinárodní série pro mladé triatlonisty. Se soupeři celkem 19 národností poměřilo síly hned 26 českých juniorů!

Na nejlepší umístění dosáhl Šimon Michálek, který byl od začátku závodu v kontaktu s medailovými pozicemi a nakonec obsadil výborné páté místo! Do nejlepší desítky se prosadil také domácí Jakub Homola – táborský závodník vybojoval osmé místo.

V závodě juniorek byla největší očekávání spojena se jmény Kateřiny Hadravové a Emmy Ryšávkové, které se nedávno dokázaly prosadit do nejlepší dvacítky na mistrovství světa. Hadravová ale kvůli nemoci do závodu nezasáhla a Ryšávková si vybrala pořádnou porci smůly, když se jí nepodařilo naskočit na kolo a během cyklistiky jí opakovaně padal řetěz.

Problém po prvním depu měla také Kateřina Mičková, která při naskakování na kolo upadla, přesto byla nejlepší z Češek – obsadila 10. místo. „Tyhle komplikace v depu, to je moje klasika,“ smála se v cíli. „S výsledkem jsem strašně moc spokojená, protože jsem byla dlouho mimo kvůli přípravě na maturitu. Teď trénuju teprve měsíc. Navíc jsem tu měla velkou fanouškovskou podporu,“ usmívala se.

Český pohár v krátkém triatlonu bude pokračovat o víkendu 19. a 20. srpna v Račicích.

Výsledky

Mistrovství ČR ve sprint triatlonu, 23. července 2023

Muži: 1. Jan Volár 53:20, 2. David Martin 54:24, 3. Jakub Marek 55:41

Ženy: 1. Tereza Zimovjanová 58:39, 2. Alžběta Hrušková 59:30, 3. Michaela Štěrbová 59:44

Kompletní výsledky Českého poháru najdete zde.

Výsledky Evropského poháru juniorů jsou k dispozici zde.