Ve spalujícím horku získali při XTERRA Prague tituly v terénním triatlonu Soukup a Zemanová

Ve sluncem rozpáleném pražském parku Divoká Šárka se rozhodovalo o nových mistrech republiky v terénním triatlonu. Při závodu XTERRA Prague, který byl zároveň evropským pohárem této série, zvítězili Petr Soukup a Jindřiška Zemanová.

V Divoké Šárce se v sobotu 18. června představili nejen nejlepší čeští terénní triatlonisté, ale do Prahy zamířili také závodníci z Belgie, Německa, Velké Británie, Kanady, Polska a dalších zemí. Ti bojovali o body v rámci XTERRA European Tour. Čeští triatlonisté pak usilovali také o české tituly a body do Českého poháru v terénním triatlonu.

Bojovat přitom museli také se slunečními paprsky a teplotami vysoce překračujícími hranici 30 °C. „Na konci už mi nabíhaly křeče, stejně jako všichni ostatní jsem byl přehřátý a trochu jsem se bál, abych vůbec dokončil,“ řekl vítěz Petr Soukup.

Horkému počasí uzpůsobila taktiku i nová česká mistryně Jindřiška Zemanová: „Věděla jsem, že běh bude na slunci hodně výživný, tak jsem si chtěla ve vodě a na kole vytvořit takový náskok, abych se pak nemusela ždímat do plných.“

Zemanová zvítězila stylem start – cíl. Už po 1500 metrů dlouhé plavecké části ve vodní nádrži Džbán měla více než minutový náskok, který pak na 30km cyklistické trati ještě navyšovala. „Kolo dnes bylo moc hezké, poměrně technické. A tím, že pořadatelé přidali oproti loňsku velký kopec, který jsme vyjížděli dvakrát, tak se zvýšila obtížnost i výsledné časy, které šly ke třem hodinám. I když je to v Praze, byla to plnohodnotná XTERRA – technická, zábavná a hodně výživná. Při 9km běhu to pak završil výlez na skály,“ řekla s úsměvem Zemanová, která zvítězila v čase 2:53:23.

Druhé místo v závodě žen obsadila Hana Odlová a pro bronzovou medaili si na stupně vítězů došla Štěpánka Bisová.

V závodě mužů šel jako první z vody Tomáš Kříž, který v Divoké Šárce obhajoval titul z loňského roku. Z vody vybíhal s více než minutovým náskokem. Jako druhý naskakoval na kolo po dlouhém přeběhu do depa Petr Soukup, který pak Kříže dostihl v polovině prvního okruhu. Ve druhém okruhu sice Kříž upadl, ale podařilo se mu Soukupa opět dostihnout. O chvíli později je pak dostihl ještě Karel Dušek.

„V tom nejdelším stoupání pak Tomáš odpadl a já dojel kolo s Karlem. V běhu jsem za to první dva kilometry vzal, abych mu utekl a zlomil ho, což se mi naštěstí povedlo,“ řekl Soukup, který proběhl červenou cílovou branou v čase 2:27:00. „Tím, že jsem deset let bydlel na Šárce, tak jsem přesně věděl, co mě tady čeká. A musím říct, že ta trať mi přišla strašně atraktivní.“

Jako druhý finišoval Karel Dušek, třetí místo v závodě obsadil Němec Veit Hönle. V redukovaném pořadí mistrovství ČR pak patří bronzová medaile Tomáši Křížovi.

Český pohár v terénním triatlonu bude pokračovat 24. července v Mostě závodem Krušnoman Cross Triathlon.

Výsledky

XTERRA Prague, 18. června 2022

Muži: 1. Petr Soukup 2:27:00, 2. Karel Dušek 2:28:24, 3. Veit Hönle (Něm.) 2:32:56, 4. Tomáš Kříž 2:33:54 (3. místo v rámci MČR)

Ženy: 1. Jindřiška Zemanová 2:53:23, 2. Hana Odlová 3:04:46, 3. Štěpánka Bisová 3:08:51