Velký úspěch! Nejlepší světová trať roku 2021 je z Česka

Orientační běžci mohou na začátku roku slavit, v anketě o nejlepší orientační trať roku 2021 zvítězila ta z Mistrovství světa, které se běželo v červenci v okolí Doks.

Pokud by se v orientačním běhu udělovali Oscaři, pak by si hlavní cenu odnesl českolipský rodák Petr Karvánek. Právě on připravil závod na klasické trati na Mistrovství světa v orientačním běhu, které v roce 2021 hostilo Česko s centrem v Doksech. „Pro závod byl vybrán jeden z nejkrásnějších terénů, které lze v Česku najít. Přestože se zde poslední závod konal před 40 lety,“ upřesňuje Karvánek a nastiňuje krásy terénu – pískovcové labyrinty, hluboké rokle, skalní věže a divoký les CHKO Kokořínsko. Hlasování se zúčastnilo přes 10 000 nejen orientačních běžců z celého světa. Jedná se o historický moment. Trať z Mistrovství světa uspěla teprve podruhé v historii (naposledy v roce 2015).

Vítězná klasická trať měřila 13,6 km vzdušnou čarou, převýšení na trati se vyšplhalo přes 1 000 výškových metrů a závodníky čekalo 29 kontrol. Z těchto úctyhodných parametrů šel respekt. „Tento závod si budeme dlouho pamatovat, ta trať měla všechno – náročné volby postupů, kde si nikdo nebyl jistý, jestli běží správně na další kontrolu,“ komentoval nejlepší český reprezentant, který obsadil 8. místo. Trať vznikala více než dva roky, Petr Karvánek ve volném čase chodil do lesa, hledal zajímavá místa pro kontroly a od počítače vše detailně proměřoval, aby trať byla orientačně náročná a prověřila závodníky po všech stránkách. A to se povedlo! S jeho tratěmi by se měli setkat také účastníci Světového poháru, který v roce 2023 opět zamíří do Česka.

Text: Matěj Burda | Foto: Jiří Čech