Vrabcová Nývltová splnila v Praze olympijský limit!

Vrabcová Nývltová splnila v Praze olympijský limit!

Volkswagen Maraton Praha vyhráli Keňan Lawrence Cherono (2:07:40) a jeho krajanka Lucy Karimiová (2:24:46). To ale není pro českého fanouška to nejzajímavější. Daleko důležitější zpráva má toto znění: Eva Vrabcová Nývltová finišovala v čase 2:30:10, což ji vyneslo celkové šesté místo a především splněný limit pro olympijské hry!

„Je to úžasný pocit, asi budu brečet,“ říkala pár vteřin pod doběhu v rozhovoru pro Českou televizi. „Až do 25. kilometru jsem běžela ve skupince, kdy mi kluci neuvěřitelně pomohli. Pak jsem běžela sama a foukal silný vítr, který mě stál spoustu sil. Na 35. kilometru se to ale otočilo a až do cíle se mi běželo dobře,“ dodala atletka Olympu Brno, která o 58 vteřin vylepšila český rekord závodu Aleny Peterkové.

Cílem na Staroměstském náměstí proběhla s rukama nad hlavou, obličej pak na chvíli schovala do dlaní a za moment už ji prezident závodu Carlo Capalbo přehodil vlajku přes ramena. Pro třicetiletou atletku se jedná o splněný sen, protože letos se rozhodla soustředit na běh a vzdát se lyžování.

Další čeští běžci bohužel na limit nedosáhli. Jiří Homoláč ani Jan Kreisinger závod nedokončili, odstoupili ještě před 30. kilometrem. Z prvního místa a titulu mistra republiky se radoval Petr Pechek, který doběhl v čase 2:22:14.

„Od začátku to šlo špatně. Už na pátém kilometru jsme s vodičem na plánovaný čas ztráceli, na půlmaratonu jsem byl sám a proti větru. Nemělo to cenu, radši jsem pošetřil síly na mistrovství Evropy v půlmaratonu,“ uvedl Homoláč.

„Čekal jsem, že mi Jirka Homoláč dá minimálně dvě tři minuty. Tohle mě dost překvapilo,“ líčil v cíli Petr Pechek. I on se na trati jen obtížně pral se silným větrem. Nakonec mu ani on vítězství a titul mistra republiky radost nesebral. „S titulem jsem hodně spokojený a s časem nakonec taky. Sice jsem chtěl běžet pod 2:20, ale v těchto podmínkách je 2:22:14 dobrých,“ dodal. Na druhém místě potom doběhl Robert Krupička, třetí Pavel Dymák.

Text: mvc | Foto: RunCzech