WINTER SkyRace® se poběží první prosincovou sobotu

Již třetí ročník WINTER SkyRace® se poběží první prosincovou neděli. Závodníci zimní verze Ještěd SkyRace® se mohou těšit na spoustu novinek.

Ještěd SkyRace® se koná dvakrát do roka. Jarní závod patří k ‚otvírákům‘ sezóny a poslední dobou se učastní i závodníci z řad RUN magazine teamu. Pro velký zájem se pořadatel závod rozhodl uskutečnit i zimní verzi Winter SkyRace®. „Závody se liší především podmínkami – v prosinci se běží na sněhu a v dubnu na blátě,“ vysvětluje organizátor závodu Honza Dušánek.

Nejen podmínkami se však závod odlišuje. V letošním roce si pořadatelé připravili velkou novinku. „Aby se to jen neopakovalo, obměnil jsem z 50 % trasu. Závodníci si užijí na Ještědském hřebeni mnoho nových trailových stezek,“ uvádí ředitel závodu. Množství sněhu každoročně připraví unikátní kulisy, a tak se mají na co těšit i zkušení a znalí běžci. 

Závod nabízí dvě trasy. Kratší verze měří 11 km a závodníci při ní nastoupají 750 m. Královská trasa měří 21,5 km s převýšením 1350 m. Obě trasy zavedou závodníky hned dvakrát na vrchol Ještědu. Na své si přijdou i psí páníčkové – na programu je canicross. Zkrátka nezůstanou ani ti nejmenší, na děti čekají závody od 200 do 1200 m.

V letošním roce se na startu sejde dosavad nejsilnější skyrunningová konkurence. Krom české špičky se představí závodníci ze Slovenska, Polska a Švýcarska. Mezi české favority budou patřit Zuzana Kocumová a Vít Pavlišta. „Třeba se konečně dočkáme dvojitého vítězství libereckých,“ těší se Honza Dušánek.

Na co by si měli nováčci dát pozor? Během prvních dvou kilometrů čeká závodníky téměř 400 m převýšení. A hned dvakrát si vyběhnou na Ještěd. „Je důležité to nepřepálit. Adrenalin nás svádí běžet rychleji než je náš běžecký komfort, to se ale může vymstít v závěrečných pasážích závodu,“ upozorňuje Honza Dušánek. „Důležité je samozřejmě i přizpůsobit obuv a oblečení aktuálním podmínkám. Není radno nic podceňovat, i když se pohybujeme jen po Ještědském hřebeni!“ dodává. Kromě krátké pasáže před Výpřeži vede celá trasa po trailových stezkách. Boty s dobrým gripem se zde budou určitě hodit.

Závodníci se mohou těšit na skvělý servis. „Vylepšili jsme občerstvovací stanice. Na lehké občerstvení se mohou závodníci těšit i na posledním vrcholu Ještědu. Budeme se také snažit zlepšit značení trati,“ uvádí Honza Dušánek a dodává: „V neposlední řadě budeme letos spolupracovat s profesionálním video týmem, takže se budete mít na co těšit i po závodě!“

Těšit se můžete i na bohatý doprovodný program. „Po celý den bude hrát DJ, na programu jsou dětské závody, dětské hřiště z dovednostní soutěžemi, spoustu zajímavých partnerských stánků se sportovním vybavením a prezentacemi. K tomu všemu dobré jídlo, čepované Svijany a výborná káva,“ láká pořadatel závodu Honza Dušánek.

Online REGISTRACE poběží až do středy 28. listopadu na webu závodu. Přihlásit se bude ale i v den závodu na místě.