XTERRA Czech ovládl potřetí Arthur Serrieres

Prachatická XTERRA oslavila plnoletost, osmnáctý ročník populárního závodu v terénním triatlonu ovládl již potřetí v řadě francouzský fenomén Arthur Serrieres, mezi ženami byla nejrychlejší Švýcarka Loanne Duvoisinová. Populární nedělní Short Track potom další Francouz Arthur Forissieres a Italka Marta Mendittoová. Český závodník Lukáš Kočař v obou dnech skončil druhý a musí si ještě počkat na první vítězství ve světovém poháru. Legendární běžkyně na lyžích a triatlonistka Helena Karásková Erbenová potěšila diváky druhým místem v hlavním závodě.

Malé městečko pod horou Libín se znovu na dva dny stalo pro celý svět hlavním městem terénního triatlonu. Statut závodu, který byl zařazen do světového i evropského poháru a nabízel finanční prémii 20 000 USD, přilákal na start největší hvězdy tohoto sportu. V sobotu čekal na závodníky klasický dlouhý terénní triatlon složený z 1,5 km plavání, 33 km na horském kole a 10 km běhu. V neděli potom nový formát závodů Short Track, který se skládá z 400 m plavání, 8 km horského kola a 2,5 km běhu. 

Na startovní čáru u Křišťanovického rybníka se postavilo 320 triatlonistů z 23 zemí světa. „Velmi si vážíme nabitého startovního pole, do poslední chvíle jsme nevěděli, zda se bude závod konat a stejně tak závodníci nevěděli, zda budou moci přijet. Samotné uspořádání závodu v obou covidových rocích považujeme za malý zázrak,“ řekl ředitel závodu Michal Piloušek. 

Ihned po startu se na čele závodu usadila trojice velkých favoritů, kterou táhl Francouz Maxim Chané, za ním se schovával český závodník Lukáš Kočař a s malou ztrátou kontroloval závod Arthur Serrieres. V cyklistické části, která zavedla závodníky k řece Blanici, na hrad Hus nebo na Křeplický vrch se snažil Kočař osamostatnit na čele, což se mu po několika pokusech povedlo na 23. kilometru ve výjezdu do Volovic, kam si přivezl 30 vteřin náskoku. V dalších pasážích oběma Francouzům dál unikal a do druhého depa na prachatickém Velkém náměstí si přivezl solidní náskok 45 vteřin. V běžecké části mistr Evropy Serrieres ukázal svou nejsilnější zbraň. Úchvatným výkonem zlikvidoval Kočařův náskok a s přehledem vyhrál. Český závodník si vylepšil své maximum ve světovém poháru druhým místem, na bronz dosáhl stíhací jízdou po nepovedeném plavání francouzský mistr světa Arthur Forrisieres. 

Mezi ženami od začátku udávala tempo prachatická rodačka Aneta Grabmüllerová, které stačila v plavání pouze Loanne Duvoisinová. Na kole si potom vyměnily pozice a Švýcarka začala postupně budovat náskok, který se vyšplhal až ke třem minutám. Grabmüllerová srdnatě bojovala s horkem i náročnou tratí a nečekaně se držela na druhém místě přede všemi favoritkami závodu. Běžecká desítka poté zamíchala pořadím. Duvoisinová neměla na čele závodu konkurenci, ale za ní se děly velké věci. Helena Karásková, členka síně slávy XTERRA, strojovým tempem předbíhala soupeřky a v cíli se objevila na skvělé druhé pozici. Třetí místo zbylo na italskou mistryni světa v zimním triatlonu Sandru Mairhofferovou.

Do nedělního závodu XTERRA Short Track se kvalifikovalo 26 nejlepších mužů a žen, na které čekal intenzivní závod dlouhý 40 minut na nově vystavěných okruzích v okolí Křišťanovického rybníka. Kočař se pokoušel prolomit prokletí českých závodníků na domácí půdě. Žádný Čech nikdy nevyhrál prachatický závod, a právě nová disciplína Short Track brněnskému závodníkovi nejvíce sedí. Po plavání lehce ztrácel na Chaného, který je skvělým bikerem, a díky tomu udržoval na čele mírný náskok. Kočař kontroloval druhou pozici a snažil se získat vteřiny na silné Francouze. Nečekaně na běhu neútočil vítěz ze soboty Serrieres ale jeho kamarád Forissieres, ten s přehledem ovládl běh i celý závod. Kočař udolal v dramatickém finiši Serriera, který se musel spokojit s bronzem.

Suverénně si počínala na tratích Short Tracku Loanne Duvoisinová až do druhého okruhu cyklistiky. Na náročném sjezdu přes obrovský kámen nezvládla své kolo a po těžkém pádu odstoupila ze závodu. Naštěstí vyšetření neprokázalo žádná zranění a Švýcarka nakonec odešla po svých. Boj o vítězství se tím otevřel a na čele se usadila trojice Mairhofferová, Mendittoová a Bulloinová. I mezi ženami rozhodl běh. Maličká Italka Marta Mendittoová měla nejvíce sil a vyhrála. Bulloinová poprvé nakoukla na pódium světového poháru druhým místem. Třetí příčku obsadila Mairhofferová.

Díky přímému přenosu České televize mohli fanoušci z celého světa obdivovat umění triatlonistů i krásy Šumavy. Díky uvolnění společenského života navíc mohli přijít diváci i k trati, díky nim závod měl úchvatnou atmosféru a dal zapomenout na náročný zimní lockdown, kterým si celá Evropa musela projít.