Z Filipín přes Hollywood až na start RunTour

Kdo se účastní v Česku pravidelně běžeckých závodů, Marca Macaspaca jistě zná. Jen málokdo ale tuší, jak bohatý příběh se s jeho osobou váže. Když mu byli tři roky, s rodiči se přestěhoval do sousedství nejslavnějších světových herců, do Los Angeles. Tam se na osm let stal pilotem armádní helikoptéry. Jeho životní kroky ho nakonec zavedly až do Prahy, kde se usadil v roce 2009.

Netrvalo dlouho a Marc Macaspac kromě desítek skvělých lidí poznal také běžecký seriál RunTour. „Byla to láska na první pohled,“ jak rád říká s nadsázkou. Díky rodinnému běžeckému seriálu totiž poznal mnoho přátel, se kterými je v kontaktu dodnes. „Když jsem poprvé na RunTour vyrazil v květnu roku 2012, netušil jsem, jakou drogou se pro mě stane. Já od té doby chyběl na jediném závodě, a to jen kvůli tomu, že jsem byl v zahraničí,“ vypráví na úvod Marc s tím, že ho nejvíce zaujala možnost cestovat za závody seriálu po celém Česku.

Marc 3Při vzpomínkách na jednotlivé běhy nehovoří o trati, svém čase nebo snad městu, kde se běh konal. Spontánně začne hovořit o lidech, se kterými běžel, nebo které tam poznal. „Třeba Jana Pokorná, Jirka Rulc nebo Jaroslav Gaman. To jsou lidé, kteří se mi nesmazatelně zapsali do paměti,“ říká dojatě. Právě posledně jmenovaný je dobře známý ostravský veterán, který poráží o generace mladší soupeře. Do cíle mu vždy pomáhá věrný pes.

„I mě porazil, to mi dodává kuráž neustále se zlepšovat. Pan Gaman je pro mě inspirací,“ přiznává Marc Macaspac, jehož nejlepší čas na desetikilometrové trati RunTour přišel v loňském roce. „To jsem na Ladronce byl v cíli za 48:27 minuty. Když se podívám pět let zpět, v Plzni jsem stejnou distanci uběhl za 1:07:23 hodiny. To zlepšování mě žene vpřed,“ má jasno sedmačtyřicetiletý běžec.

Když se rozvypráví o svém životním příběhu, kdekoho napadne, jak pestrý je. „Když řeknu, že jsem se narodil na Filipínách, kdekoho to zaskočí. Pak zmíním Los Angeles a Hollywood a lidé jsou v úžasu. Nejvíce je ale odrovná má profese pilota armádního vrtulníku. Následně musím desítky minut vyprávět, jaké to bylo.“

A s kým vůbec RunTourák s exotickými kořeny na závody vyráží? „V roce 2012 jsem běžel sám, o rok později s kamarádkou Anetou a za rok opět převážně sám. V roce 2015 jsem běhal s kamarádkou Marjou a jejím přítelem Bogdanem. Loni se mnou běhala Elody z Francie.“ S kým to bude v roce letošním? „Nechte se překvapit,“ odpovídá tajemně. Dozvíme se to už 8. dubna, kdy RunTour startuje sezonu v Českých Budějovicích.

Text a foto: RunTour