Zátopkova 10. Nejlepší pocta a hold legendě. Během. Už v neděli.

Pokud síla tradice stojí za to, není třeba ji uměle nafukovat… A to platí v případě legendárního běžce, majitele unikátního a nedostižného zlatého olympijského triplu (5, 10 km a maraton) z Helsinek 1952, stejně tak jako u Zátopkovy 10, skládající mu hold tím nejlepším způsobem. Závodem v běhu na tratích okolo Lomené aleje, kde on sám tak rád a tvrdě trénoval. Tuto neděli 17. 9. se tu poběží už posedmé. Tenhle termín by v kalendáři běžce nikdy neměl chybět – jako Vánoce nebo narozeniny dětí a rodičů.

Půvabná akce, kde jde o to hlavní, radost z běhu. Pětikilometrový okruh z Lomené aleje u Staré Boleslavi až ke stadionu v Houšťce a zpět, po trati, kterou si sám Zátopek vytyčil a zkropil litry potu, snad i krve. Navíc startuje se intervalově, což už nyní bývá výjimečné, to abyste ještě hlouběji zažili ten pocit, jak se zmáčknout, když už to nejde, nebo spíš a to většinu, když už se tolik nechce.

Běží se desítka (dvě kola) anebo 2x 5 km ve dvojici. Celá trať vede v převážně borovém lese, po cestičkách, ale i po písku a přes kořeny, lehce zvlněný profil, zatáčky. Rozhodně to není snadné proběhnutíčko. A už tu bylo bahno, anebo smrtící vedro, když se dříve běhalo v srpnovém termínu, přibližujícím Zátopkův helsinský triumf. Teď polovina září, na počest běžcova data narození (už před sto jedna lety…) nabízí běžecky jistě příznivější klima.

Neokázalou, ale přesto povznášející atmosféru už okusili a přispěli k ní olympijští vítězové David Svoboda nebo Jiří Prskavec, který nedaleko bydlí, reprezentační trenér Jan Pernica, přední běžci Ondřej Fejfar, Radka Churaňová, Anna Pichrtová-Straková nebo Tereza Hrochová, český rekordman havajského Ironmana Petr Soukup a mnohé další známé tváře. Teď se chystá třeba Gábina Veigertová.

Jak tedy vypadají základní parametry? Registrace ideálně do pátku (15. 9.) na internetu. Prezentace už v neděli od 8, hlavní závod startuje v 10.30 – dostanete přesný čas startu podle čísla, intervaly pro dvojice jsou dvacet vteřin. Děti mají závod ve 12.30, poté následuje vyhlášení výsledků s bohatou tombolou. Vítězové všech kategorií (věkově po deseti letech) se těší tradičně na hodinky Prim s unikátním gravírováním, pak čeká na všechny účastníky bohatá tombola (díky značkám Marimex, Mixit, Gatorade, Roam,…). K dispozici bývá slušný bufet, pilo se tu i pivo Zátopek.

Jestliže si Ondříčkův film Zátopek rychle získal oblibu a stal se klasikou, podobná slova platí i o tomto běhu, u jehož premiéry na rozdíl od filmu byla i Dana Zátopková… „Takovou akci jsme ji slíbili, tak se jí to líbilo a tak v tom chceme pokračovat. Naším cílem není masovka, máme i omezený počet čísel. Jen se chceme proběhnout a připomenout stopy něčeho už neopakovatelného,“ říká David Dvořák, iniciátor a ředitel závodu. Spolu s jarním Městským během u zámku v sousedním Brandýse nad Labem tvoří pro tento region zajímavý a příjemný běžecký double.

Loňská reportáž je zde.