Alpa už dávno není jen mazání na kolena babiček

Stejně jako u tebe je i moje první životní zkušenost s Alpou spíše nostalgická, když si francovku pamatuji hlavně jako mazání na kolena a všechny ostatní potíže ze skříně mé babičky (jak jsem se posléze dozvěděl, tak podobné vzpomínky mohla mít i moje babička, jelikož Alpa se údajně poprvé objevila na pultech lékáren a hokynářství již v roce 1913). Jenže to je právě ono. Alpa celé desítky let po dobu mého dětství a dospívání nezahálela a zařadila se k dalším českým značkám, kterým se podařil skvělý comeback na výsluní. Myslím, že Češi mají prostě rádi domácí značky, které inovují a jdou s dobou. Blízké setkání s „novodobou“ Alpou jsem zažil tuším na některém ze závodů Gladiator race, kde jsem dostal tester regeneračního gelu. Od té doby jsem sice ještě nevyzkoušel celou paletu běžeckého zboží, ale za to jsem si dost oblíbil hřejivku, chladivku a regenerační gel, případně jednou za čas na modřiny i hematom krém.

Jak krémy fungují, si asi umíš dobře představit, ale setkávám se s tím, že se často kamarádi moc neorientují např. v tom, který z hřejivých produktů si mají koupit, jak dlouho před výkonem se vlastně namazat apod. Aktuálně vnímám základní dělení na 3 druhy možného výběru. Roztoky, gely/emulze a oleje. Určitě nestřílejte od boku, protože i když to z webu Alpy nevyčtete, je v nich celkem velký rozdíl.

Roztoky, jak už jejich název napovídá, jsou opravdu vodním roztokem. Dle mých poznatků mají nejkratší dobu absorbace do kůže a současně se i velice jednoduše po rozmazání z rukou omyjí. Vlastně si myslím, že se ani omývat nemusí. Rychle se vsáknou, a i když si pak rukou sáhneš na části těla, kde by si zrovna hřejivku mít nechtěl, tak to nepoznáš. Jelikož se rychle vsakují, může se stát, že se ti nepodaří je nanášet úplně rovnoměrně, protože ruku na srdce, ne vždy je v předzávodních podmínkách možné najít zcela klidné místo pro aplikaci. Nástup hřejivého efektu je podle aplikovaného množství v řádech krátkých minut, tedy velice rychlý. I přesto, že jsem to sám nikdy nevyzkoušel, umím si představit i použití v průběhu delšího long runu či závodu, což by mohlo být praktické.

 

Emulze a gely jsou určitě nejběžnější formou, ve které různé typy mazání znáte a určitě to tak z mého pohledu i zůstane. Jde o nejuniverzálnější skupenství pro aplikaci. Sice neumožní tak rychlou aplikaci jako roztoky, nemají tak vysokou mazací schopnost jako oleje, ale pokud nemáš možnost mít v bytě drogérii, pak ti s přimhouřeným okem nahradí jak roztoky, tak oleje. Ostatně i já používám emulze nejčastěji. Silný nástup pocitu hřejivého efektu mám vyzkoušený cca do 10minut, což je většinou ideální, pro dooblečení, obutí, protažení apod. Subjektivně mám pocit, že hřejivý efekt pak vydrží opravdu dlouho (většina mých tréninků jsou trvajících do hodiny a půl). Pokud bych to porovnával s roztokem, tak mám pocit, že emulze hřeje pocitově o něco déle. Já, když to je možné, si po namazání emulze omyji ruce. Nic se ale nestane, když se ti to na závodě prostě nepodaří – ostatně nejsme z cukru a za chvíli o tom ani nevíš. Při podrobnějším hledání informací o produktech jsem si i našel, že emulze od Alpy obsahují navíc ještě i kreatin, který urychluje regeneraci a zvyšuje fyzickou kondici.

Oleje mají zase svůj hlavní účel v masážích. Pokud se rozhodnete jít do oleje, umožní vám déle a hlouběji masírovat zvolené partie. Olej se přirozeně vstřebává nejdéle a doporučuji po jeho aplikaci omytí rukou. Na druhou stranu určitě nejdéle voní a na dlouho prohřívá. Proto bych ho klidně doporučil nejen jako mazání před výkonem, ale klidně i jako přípravek pro rozmasírování bolavých partií, které potřebujete dobře prokrvit. Odvede super službu v případech, kdy máte před během dostatek času na přípravu, kterou nechcete odfláknout. Ve srovnání s roztokem a gelem je nejvhodnější pro dlouhé víkendové běhy.

Pro všechny hřejivé produkty pak platí, že neobsahují extrakt z chilli tzn. nevyvolávají ani pálení, ani svědění.

Protože alespoň hřejivý a regenerační gel má v povinné výbavě většina běžců, sáhnutím po Alpě nemůžete udělat krok vedle a podpoříš tím i lokální výrobce z Velkého Meziříčí, což pro mě osobně hraje také významnou roli.