Jak poznat masáž, která opravdu pomůže?

Masáž může být fajn relax – lehneš si a hodinu se necháš hladit. Budeš se cítit odpočatý, možná snížíš míru stresu, ale bez dlouhodobějšího efektu. Pak jsou ale typy  masáží (i masérů), které jsou pro tvůj pohybový aparát opravdovým přínosem. Jak vybrat správnou masáž? A jak poznat, že masér ví, kam sahá? 

Mezi mými klienty je hodně běžců. Když pro ně vybírám optimální formu terapie, obvykle začínám uvolněním fascií a měkkých tkání, následuje kratší masáž a na závěr přichází cvičení, případně i korekce běžecké techniky. Tento systém se mi dlouhodobě osvědčuje jako ten, který řeší příčinu, aktuální projev i případný následek současného chování. Zároveň má ale jednu důležitou podmínku: je při něm nutná aktivní účast klienta.

Často se mi ale stane, že na terapii dorazí běžec úplně unavený, ať už fyzicky či psychicky, třeba uprostřed inverzního dne, jako je ten, ve kterém píšu tento článek. Tehdy se často nechce vůbec nic – nejradši by sebou jen plácnul na lehátko, hodinu mlčel a nechat mě pracovat. A mně v tu chvíli ze všech technik zbývá jen masáž a ošetření měkkých tkání. Pak se často ptám sama sebe, jak k masáži přistoupit, aby mu přinesla co největší užitek. 

Jak tedy poznat, jestli je masáž kvalitní? 

Nejlépe podle toho, jak se budeš cítit po ní. Ideální je, když: 

 • lépe se ti dýchá,
 • připadáš si rovnější, a možná i tak trochu vyšší,
 • tvé svaly jsou příjemně měkké – celkový pocit z těla je převládající měkkost,
 • určitá místa na těle (ta, která byla více zatuhlá) bolí podobně jako namožený sval po delším tréninku,
 • jsi odpočatý, ale ne tak, abys byl po zbytek dne nepoužitelný, spíše cítíš úlevu od stresu,
 • víš, že jsi poslední hodinu či dvě byl plně přítomen ve svém těle, vnímal jsi, co se s ním dělo, ale ostatní myšlenky odpluly daleko za dveře terapeutické místnosti.

Jak poznat, že masér ví, co dělá? 

Masáž by měl vždy provádět člověk, který je schopen dobře vnímat, co se mu děje pod rukama. To do jisté míry můžeš poznat i ty jako lajk a klient. Zde je pár důležitých vodítek:

 • Na začátku se tě zeptá, jak se cítíš, jaké problémy tě trápí, a bude chtít znát i stručnou historii tvých úrazů i operací. 
 • Nedělá pohyby jako stroj, občas se na nějakém místě zastaví a věnuje se mu více než místům jiným.
 • Používá kvalitní oleje a je na požádání schopen ti říci informace o jejich původu, účelu atd., případně ti dá vybrat i jejich vůni.
 • Masáž v jeho podání lehce bolí. Nemělo by jít o bolest obtížně snesitelnou (vnímání bolesti je ovšem velmi individuální), ale zcela bez bolesti se kvalitní masáž neobejde. 
 • Od masáže neodchází, prakticky celý čas by se měly jeho ruce dotýkat tvého těla.
 • Na konci se tě zeptá, jak se cítíš. 
 • Celkově se cítíš v jeho rukou opečovávaný, cítíš z něj, že má o tebe upřímný zájem a nejsi jeden z milionu, kterého daný den masíruje. 

Méně jednoznačné je vodítko vzdělání maséra. Pokud zvolíš fyzioterapeuta, je jisté, že bude mít v práci s tělem hodně široké zkušenosti. Jeho výhoda je v tom, že umí pracovat s klouby, svaly, fasciemi, všemi vrstvami kůže, ale dokáže uvolnit také vazy okolo orgánů a pohyb orgánů jako takových. Nicméně u masáže jde hlavně o schopnost cítit, a ta se bohužel naučit nedá – člověk ji buď v sobě má, nebo ne. A tu poznáš díky účinkům, které tvému tělu masáž přinese. 

Jaké dopady má kvalitní masáž na tělo a trénink? 

Některé její účinky jsou zjevné a některé méně. Zde je jejich krátký přehled. 

 • Uvolní namožené svaly – zvýší jejich prokrvení a urychlí regenerační procesy.
 • Rozvolní fascie. Pokud k sobě totiž dvě vrstvy fascií přilnou, nemohou se hýbat a přenášet pohyb napříč tělem, což mění pohybové stereotypy. 
 • Uvolní mysl. Dobrá masáž tě nenechá přemýšlet o práci, rodině a dalších starostech, bytí v přítomnosti je ta nejlepší terapie. 
 • Dostane tě „do těla“ – pokud se budeš soustředit, co se s tvým tělem při masáži děje, a budeš na ni docházet pravidelně, budeš schopen lépe své tělo vnímat a vycházet mu následně vstříc v jeho potřebách.

Masáž tedy určitě není jen nějaká wellness procedura pro radost. Může mít velmi hluboké účinky na duši i na těle. Je dobré, pokud je doplněna o cvičení a další techniky práce s tělem (korekce běhu, psychosomatická intervence, tejpování, konzultace ergonomie pracovního místa apod.), které řeší to, proč je dané místo zatuhlé a jak to odstranit. Rozhodně bych chtěla každého běžce povzbudit, aby si pečlivě vybíral a pak navázal s dotyčným dlouhodobou spolupráci. Protože jedině tak dosáhnete spolu s terapeutem dlouhodobých a skutečně do hloubky jdoucích výsledků.

Text: Martn Singr | Foto: Shutterstock