Jak se vyhnout puchýřům?

Jak se vyhnout puchýřům?

Sice jsou tak malé, že je ani nepovažujeme za zranění, přesto nás mohou velké či špatně ošetřené puchýře vyřadit z tréninku na pěkně dlouhou dobu. Jak se jim nejlépe vyhnout?

Puchýře nevznikají jen třením boty a ponožky o pokožku, ale i v případě, že se těsná bota spolu s ponožkou přilepí na pokožku v místě, kde je blízko pod kůží kost, o kterou se pak měkké tkáně při pohybu zraňují. To vede ke vzniku mikroskopických trhlinek, které se naplní tekutinou a puchýř je na světě.

Padnoucí bota je základ

Příliš malá obuv zvýší riziko puchýřů na patě a ze stran chodidla, příliš velká zase ohrozí plosky, protože se v ní bude noha pohybovat. Hodně odpružená bota sice může pomoci ochránit chodidla, na druhou stranu je ale tužší, takže může třeba odřít paty, když chcete zrychlit, a tedy běžet více přes špičku. V případě odchylky došlapu nebo defektu chodidla (výrůstky apod.) pomohou vložky na míru.

Plandavé ponožky patří do koše

„Varhánky“ uvnitř boty výrazně zvyšují tření a totéž platí i pro vlhkost. Volte tedy funkční ponožky určené pro běh, tj. zesílené v nejvíce namáhaných místech. Tření můžete snížit také namazáním ohrožených míst vazelínou nebo preventivním přelepením náplastí či ještě lépe kineziotejpem.

Propichovat, nebo nepropichovat?

V podstatě nelze říci, který přístup jej lepší. Pokud k propíchnutí přistoupíme, nejprve místo potřeme dezinfekcí, použijeme jehlu opálenou nad plamenem a bílou nit (barviva mohou působit dráždivě). Jehlu protáhneme puchýřem a nit ponecháme vevnitř, aby po ní mohla tekutina vytékat. Dezinfekci použijeme i v případě, že došlo ke stržení puchýře. Pokud se rozhodneme nepropichovat, pak pouze puchýř přelepíme speciální náplastí na puchýře. V každém případě kontrolujeme, jestli se dovnitř nedostala infekce.

Dejte si pauzu

K tréninku se vraťte vždy až v okamžiku, kdy je puchýř zhojen. V opačném případě budete mít tendenci místo šetřit, takže změníte biomechaniku pohybu a zvýšíte riziko přetížení pohybového aparátu.

Text: Blanka Gololobovová | Foto: Shutterstock