Odznak nasazení: Co dělat s černými nehty?

Jen málo běžců se nikdy nepotýkalo s porušenými nehty. Co za nimi stojí a jak s nimi naložit? Běh ale nemusí být jediným viníkem. Co s dělat s černými nehty?

Podlitinky, puchýře nebo krvácení pod nehty bývají následkem opakujícího se traumatu. To když noha bouchá do svršku boty nebo se v ní hýbe a naráží na špičku. Nejčastěji znají takovou zkušenost maratonci. Pro některé to je dokonce důkaz jejich vysokého nasazení.

Pokud jste strávili delší čas v nedobře padnoucích botách – ať už jsou příliš těsné, či naopak volné – a po jejich sundání jste se zhrozili nad zčernalým nehtem, příčina je nasnadě.

Výsledkem může být malá nebolestivá černomodrá skvrna pod nehtem, ale i velký krvavý puchýř. Poškozený nehet většinou zkrátka odroste.

Horší variantou je, když puchýř způsobí částečné nebo úplné oddělení nehtu od lůžka, což může bolet. Pokud se nehet oddělí zcela, je mrtvý. Pak sice nebolí, ale trvá, než se objeví nový – na palci až rok. Někdy může dokonce vyrůstat pod tím starým. Pak je lepší navštívit lékaře, který ho odstraní.

Doktor je na místě i tehdy, když je okolní kůže červená, zapálená nebo mokvající. Může to značit infekci.

Ale ne vše je dílem běhu. V některých případech tmavý nehet vypráví nebezpečnější příběh.

Hematom čili štěnice

Když vám na nohu spadne třeba činka, může prasknout céva pod nehtem a záhy se tam nahromadí krev obvykle doprovázená pulzující bolestí. Lze to řešit malou jehličkou, která uvolní tlak – ale měl by to udělat lékař, domácí pokusy nejsou úplně hygienické.

Mykóza

Neboli „atletická noha“. Může postihnout i nehty, které pak hrají všemi barvami od žluté, přes fialovou až černou. Dalším příznakem je bílý povlak kolem nehtového lůžka doprovázen typickým odérem. Diagnózu i léčbu stanoví lékař.

Odstín pleti

Někdy je ztmavení nehtového lůžka jen otázkou tónu pleti, který se může časem změnit. Často se jedná o symetrické zbarvení, které se objeví i jinde na těle.

Rakovina kůže

Nejzávažnější případy uvádí rakovinu kůže, kdy melanom roste pod nehtem – a později i zpod něj. Je to často pomalý a bezbolestný růst, a tak je obtížné jej zachytit.

Text: Eva Fryšarová | Foto: Shutterstock