Zatočte s nevzhlednými pupínky

Zatočte s nevzhlednými pupínky

Většina běžců raději než po bavlněném oblečení sáhne po tom funkčním. Z logických a známých důvodů. Jenže to si často vybírá svou daň v podobě nepříjemných a nehezkých (a často i bolavých) pupínků na zadku i nohách. Jak s nimi bojovat?

V první řadě je třeba říct, že lepší variantou je, pokud boláčkům dokážete předejít. Což není vzhledem ke zmíněným umělým legínám v kombinaci s letními teplotami vůbec snadné. Můžete to ale zkusit.

Noste kvalitní spodní prádlo, ideálně bavlněné. Alespoň přes léto se vyvarujte punčocháčů a vůbec jakéhokoliv těsného oblečení. Doma noste vzdušné šaty, klidně naostro. Snažte se co nejméně sedět na čemkoliv umělém. Čas od času dopřejte svým hýždím peeling a omývejte je antibakteriálním mýdlem.

I tak vás ale jako běžce, běžkyně častěji, mohou potničky zaskočit. Nevymačkávejte je a nasaďte jiné kalibry.

Odličovací voda nebo pudr?

Například již zmíněný peeling. Sprchové gely používejte neparfémované a hypoalergenní. Zkuste sedací koupel z odvaru z řepíku lékařského. Že je třeba se denně sprchovat a měnit si spodní prádlo, snad nemusíme připomínat.

Pokožku ošetřujte odličovací vodou na obličej nebo jinými osvědčenými prostředky na problematickou pleť s akné. V lékárně poptávejte Jarischův roztok, který rovněž kůži účinně vysuší a vyčistí. Jiné ženy zase popisují dobrou zkušenost s tea tree olejíčkem, konopnou mastí nebo obyčejným dětským zásypem. Nejspíš budete muset trochu zkoušet, co zabere právě vám.

Pokud se problém nelepší, chtě nechtě budete muset vyrazit k dermatologovi, který vám předepíše účinnější zbraň, třeba pětiprocentní gel Eclaran (účinnou látkou je benzoylperoxid).

Za vyšší pocení může i káva

Určitě jste to už někdy zažili. Běžíte s kamarádem a zatímco vy vypadáte, jako byste právě vylezli z bazénu, on se sotva leskne. Čím to?

Prostřednictvím pocení se tělo ochlazuje a udržuje si svou zdravou teplotu. Každý z nás se rodí se dvěma až čtyřmi miliony potních žláz. Ženy mají potních žláz více než muži, ale ty pánské jsou zase aktivnější. Obecně se muži potí více než ženy.

Jak moc se potíte, závisí na pohlaví, počtu potních žláz, počasí, intenzitě cvičení, ale i úzkosti.

Člověk, který preferuje sedavý způsob života, se zahřívá a bude se i potit mnohem rychleji a více. Podobný problém mají lidé s nadváhou, protože tuk se chová jako izolátor, který zvyšuje teplotu těla.

Něco ale ovlivnit lze. Pokud patříte mezi milovníky kávy, vězte, že právě kofein může zapříčinit vyšší pocení. Stejný efekt má pití alkoholu i kouření, ale i kořeněná a pálivá jídla. Dostatečně pijte a nezapomínejte na ovoce, tím tělu pomůžete teplotu i pocení regulovat. Preferujte prodyšné oblečení. Kousky vrstvěte, abyste je mohli v případě potřeby odkládat, noste (hlavně přes léto) světlejší barvy.

Text: Petr Kučera | Foto: Shutterstock