6 největších mýtů o hubnutí

6 největších mýtů o hubnutí

Mnohé recepty na to, jak zaručeně zhubnout, se mezi lidmi předávají téměř šeptem – jako dobře střežená tajemství. Co na tom, že jejich účinnost byla mnohokrát vyvrácená, řada z nás jim přesto stále věří.

1. Vypoťte to

Běháte i v létě v šusťácích, protože jste slyšeli, že pocením se nejlépe hubne? Zapomeňte na to. Množství energie, kterou tělo vydá na pocení, je zanedbatelné a případný váhový úbytek bude způsoben převážně ztrátou vody. A ještě vám hrozí, že si uženete vlka.

2. Vynechte přílohy

Žádné brambory, knedlíky či chleba, jen flák masa se salátem… Bude to fungovat? Jistě. Úplné vyloučení sacharidů však bude znamenat zvýšenou únavu, nadměrnou zátěž ledvin, zhoršení výkonnosti a riziko osteoporózy. Přílohy omezte, ale nevynechávejte.

3. Nejezte po páté

Přežírat se před spaním je chyba, ale stejně tak není dobré vůbec nejíst, tím jen nutíte tělo k nastartování úsporného režimu. Doba mezi posledním jídlem a ulehnutím do postele by nikdy neměla přesáhnout tři hodiny. A pokud jste byli běhat pozdě večer, dejte si něco malého klidně těsně před usnutím.

4. Zahajte hladovkou

Mnoho diet začíná razantním omezením příjmu potravy v prvních dvou až třech dnech. Prý se tím „stáhne žaludek“ a nastartuje spalování tuků. Je pravda, že když ten zoufalý hlad překonáte, v dalších dnech téměř zmizí. Zároveň ale tělo přejde do úsporného režimu a riskujete výrazný jojo efekt.

5. Alkohol rozpouští tuky

Hrozná blbost. Takhle to funguje, jen když alkohol s tukem smícháte ve zkumavce, v těle se ovšem k tukovým buňkám vůbec nedostane. Naopak vám kvůli své vysoké energetické hodnotě hubnutí zkomplikuje.

6. Zapomeňte na ovoce

Je pravda, že ovoce obsahuje sacharidy, ale pokud ho nebudete jíst na kila, neuškodí vám. Navíc obsahuje řadu vitaminů, minerálů a dalších živin, je rychlým zdrojem energie třeba po zátěži a má sladkou chuť, kterou naše tělo potřebuje. Zapomeňte tedy na sladké limonády a dortíky, ale ovoce vezměte na milost.

Text: Jana Lukášová | Foto: Shutterstock