Aplikace RunCzech: Dejte běhu nový rozměr

Když se řekne běžecká aplikace, většina z nás si vybaví program, který umí změřit trasu, zapsat ji do tréninkového deníku nebo přehrát hudbu. RunCzech se ale vydal zcela jinou cestou a jeho novinka pro chytré telefony toho dokáže mnohem víc. Ke stažení bude od pondělí 18. května.

O běžecké aplikaci RunCzech se mezi běžci mluví už od března, kdy ji organizátor Sportisimo 1/2Maratonu Praha představil na expu i v oficiálním časopise k závodu. I když máme zatím k dispozici jen testovací beta verzi, můžeme říct, že čekání stálo za to. Uživatelé Androidů se budou moci sami přesvědčit od pondělí, kdy bude zdarma ke stažení na Google Play. Majitelé iPhonů si budou muset ještě chvíli počkat. Na verzi pro iOS se stále pracuje a v App Store by měla být k dispozici v řádech několika týdnů, nejpozději do léta.

app 6Po instalaci aplikace jen zadáte své Runners ID, tedy přihlašovací jméno do vašeho profilu na stránkách RunCzech, kde máte přehled o svých registracích, naběhaných kilometrech či výsledcích. Pak už můžete začít aplikaci používat v plném rozsahu.

A co všechno umí? Projdeme ji po jednotlivých záložkách…

Novinky

Přehled všech aktualit ze světa RunCzech. Jaký závod se vyprodal, jaký elitní běžec přijede, ale také přehled ze všech sociálních sítí – fotky z Instagramu, videa z YouTube, statusy z Facebooku i tweety z Twitteru. Pomocí ikonek pak můžete vybírat, která síť vás právě zajímá.

Události

Přehledný kalendář všech událostí spojených se závody RunCzech, běžeckým domem RunningMall i projektem Mattoni FreeRun. Takže kdo má chuť, může se například 19. května zničit s trenérkou Terezou při ranním TABATA tréninku. Akce můžete také sami vytvářet a zpřístupnit je ostatním běžcům, nebo si je ponechat jako soukromou záležitost.

Mattoni FreeRun

Zřejmě nejatraktivnější položka z celé aplikace. FreeRun je síť 21 pětikilometrových tras, které najdete ve 13 městech České republiky. Aplikace vás provede tratí a změří čas. Své výsledky pak můžete poměřovat s ostatními běžci, organizovat vlastní závody nebo třeba uspořádat soutěž o pivo.

Cílem tohoto projektu je vzbudit v lidech vášeň pro běh a propojit mezi sebou zkušenější běžce s těmi, kteří kouzlo běhání teprve objevují. Na tratích budou probíhat i pravidelné tréninky, které povedou vybraní ambasadoři. Jejich trenérkou bude Ludmila Formanová, mistryně světa v běhu na 800 metrů z roku 1999.

Výsledky

Nomen omen – názvem sekce je řečeno vše.

Run Blue. Spoluběžci

Běžecká seznamka, na níž můžete najít své spoluběžce pro nedělní longrun, štafetový závod nebo jen kamarády pro občasné běhání.

Skupiny

Najdete tu přehled existujících skupin, do nichž se můžete přidávat, i soukromé týmy. Skupinu si tak může vytvořit například firma, jejíž zaměstnanci jsou nadšení pro běh, nebo běžecký oddíl.

Běžecká etiketa

S rostoucí popularitou běhu logicky roste i počet začátečníků, kteří se někdy nechovají na trati tak, jak by se od nich očekávalo. Ne z neslušnosti, ale z neznalosti. RunCzech se proto rozhodl připravit Běžeckou etiketu, seznam 56 bodů, který začátečníkům pomůže s orientací v běžeckém světě. Najdete ji také zde.