FitFab Strong v březnu rozběhává

Na závodech a Instagramu je nepřehlédnutelná Nikola Kněžourová, známá také jako _nikol_k. Nejen že skvěle vypadá, cvičí a běhá, ale dělá také vše pro to, aby motivovala ostatní ke sportu. Proč se přidala k projektu FITFAB Strong a proč byste se měli připojit do její výzvy, tak o tom je náš rozhovor.

Foto: Anička Turková, Instagram _nikol_k

Jsi spoluautorkou březnové běžecké výzvy FITFAB Strong. Jak ses k tomu dostala?

O programu jsem věděla od jeho samých začátků a Andy za její práci obdivovala. Jednoho krásného dne mi přišel e-mail, zda bych se nechtěla zúčastnit natáčení již třetí série – FITFAB Stronger, na což jsem nadšeně kývla.

S Andy Pavelcovou jsem zůstala v kontaktu, po čase byla přizvána jako organizační běžecký článek na víkendové soustředění a pak se stala březnová běžecká výzva, na které jsem se mohla podílet a za kterou jsem moc vděčná 🙂 Běžeckou výzvu jsme sestavovaly s Andrejkou Mokrejšovou, která se mnou naplánovala měsíc cvičení a běhání pro fanoušky.

Co je smyslem této výzvy V březnu to rozběhnu?

Dáváme lidem za cíl jedinou věc, a to milovat pohyb, nechápat ho jako mučení, dělat ho pro sebe a pro radost. Smysl běžecké výzvy je totožný. Chceme lidi rozhýbat. Březen je jedním z nejideálnějších měsíců, kdy s během začít, po zimě, ale před vedrem.

Nechceme lidem diktovat, aby uběhli 10 km za hodinu, 5 km za 25 minut. Naše běžecká výzva se skládá z běhů i ze samotných lekcí FITFAB Strong, aby lidé nedostali možnost získat k běhu odpor tím, že je budeme každý druhý den „nutit“ běhat. To pro začátečníka opravdu není dobré. Zatím si troufám říct, že se nám podařilo většinu lidí, kteří nikdy neběhali a k běhu neměli blízko, přesvědčit, že si jen stačí nastavit reálné cíle a moc nad tím nepřemýšlet, a ono to jde.

Co bys doporučila v běhu úplným začátečníkům?

Jak jsem již zmínila u předchozí otázky, především reálné cíle. Není dobré si myslet, že při prvním výběhu zvládnu 5 km v kuse a v klidu. Bohužel také vidím, že se lidé hodně často s někým snaží srovnávat, i já to dělám, ale je to špatně.

Další věc je správné obutí. Také takový klasický nešvar. Tady jde už ale v dlouhodobém horizontu o zdraví.

A v neposlední řadě nechodit běhat za každou cenu kvůli tomu, abych zhubla. Troufám si tvrdit, že nezanedbatelné procento lidí začíná s během kvůli váze a moc se na to fixuje. Běh je sice ideálním spalovačem tuků, ale  musí to jít ruku v ruce s úpravou jídelníčku.

Všechny své rady pro začátečníky jsem se snažila shrnout právě do naší běžecké výzvy.

Jaké byly tvoje běžecké začátky?

A které myslíš? Ty na základce, kde jsem se po 200 metrech na ovále přizabila o vlastní tkaničku? (Smích) Nebo už ty vážné začátky? Můj první výběh s Nike aplikací na mobilu trval přesně 12 minut a uběhla jsem 748 metrů. Od té doby jsem ušla opravdu velký kus cesty (smích).

Od mala jsem velice aktivně a následně i závodně tancovala, začínala jsem u stylů contemporary, jazz dance, balet atd. V pozdějším věku, okolo 17, jsem začala tančit disco dance a street. Vždy jsem měla díky mamince pohybu opravdu dostatek a nedokážu si bez sportu život představit. Když přišel moment, kdy jsem se musela vzdát tance, ve kterém jsem ve svých 21 letech byla důchodkyně, chtěla jsem začít dělat něco, na co není nikdy pozdě. V čem se můžete vždy zlepšovat. A to byl běh. Přihlásila jsem se na svůj první 10 km závod, i když jsem běžela do té doby jen 5 km v kuse, a bylo to láska na první tenisky 🙂

Jak často běháš, jaké jsou tvé běžecké cíle a co je tvůj dosavadní největší úspěch?

Běhám 5x týdně podle plánu, který mi staví můj přítel. Do toho chodím na jógu, snažím se plavat, při hezkém počasí jezdím na in-linech, na kole, v zimě lyže a snowboard a pokouším se hrát tenis. Rozhodně to u mě není jen o běhu.

Mým největším běžeckým cílem je neztratit lásku k běhu a ať už budou časy jakékoli, tak to dělat pro radost. Ale abych nebyla jen sluníčkář, v červnu mě čeká závod ze série Horská výzva, 68 km v Krušných horách. Tu bych chtěla ve slušném čase dokončit.

Za svůj největší dosavadní úspěch považuju to, že zatím nemám větší problém s koleny (smích).

Jaké jsou tvé plány?

Neustále se zlepšovat a dělat věci tak, abych viděla výsledky a zároveň byla šťastná a spokojená. A to jak v běhu, tak v kariérním životě, tak i v soukromém.

Plánuju se nadále z běžecké stránky podílet na projektu FITFAB Strong. Už se těším, až na dalším soustředění budu mít tu možnost, vést další výběh pro tak skvělou partu lidí.