Gabriela Nováková: Vítězství pro mě bylo veliké překvapení

Gabriela Nováková si v letošním roce připsala hned dva velké úspěchy. Na mistrovství Evropy v závodě Spartan ve své věkové kategorii vybojovala bronzovou medaili. Premiérový světový šampionát Spartan Trifecta dokonce ovládla. Jak se na překážkové závody připravuje a jak probíhal mistrovský závod, ve kterém zvítězila o pouhých 5 sekund, se dočtete v rozhovoru. 

V letošním sezóně se vám dařilo, bronz z mistrovství Evropy, titul mistryně světa… Jakými dalšími výsledky se můžete pochlubit?

Letošní sezóna byla celkově úspěšná. Všechno to odstartovalo v lednu, kdy sem v den narozenin zaběhla své první stříbro na Spartanu v Liberci. Od té doby to byla jízda. Mistrovství je samozřejmě výhra nejcennější, ale stejně mě těší i výhra Ultra Beast na Slovensku.

Mistroství světa se v tomto formátu konalo poprvé, jak závod probíhal a jaká panovala v Řecku atmosféra?

Trifecta víkend byl náročný celkově. Běžet tři závody ve svou dnech s takovými soupeřkami… Myslím, že ale nejhorší bylo to teplé počasí. Atmosféra v Řecku byla úžasná. Proběhl slavnostní ceremoniál, průvod národů, vlajky… V podstatě každý obchod měl u vstupu nálepku „Welcome Spartans.“

Závod jako takový startoval v sobotu. Ráno závod „Super“, po obědě „Sprint“ a v neděli ráno nejdelší „Beast.“

V součtu časů jste zvítězila o pouhých 5 sekund. Věděla jste v závěrečném závodě, jak na tom se soupeřkami jste?   
Jak sem na tom s výsledkem jsem, jsem nevěděla. Jen sem odhadovala, že bych mohla být na 3. – 4. místě. Vítězství pro mě bylo veliké překvapení.

Jak se na takto náročné závody připravujete? Jak svou přípravu kombinujete s osobním a pracovním životem?

Na závody se připravuju pravidelným tréninkem. Osobní život? Ten ještě donedávna žádný nebyl. Většinu času vyplnila práce, trénink a o víkendu závody. To se ale před nějakou dobou změnilo. Potkala sem úžasného chlapa, který mi fandí a podporuje, ale hlavně mě učí i odpočívat.

Jak vypadá váš trénink, na kolik se věnujete běhu a na kolik přípravě na překážky?

Snažím se alespoň 3x týdně běhat. Mám trenéra, který mi radí, co a jak zlepšit. Silový trénink si koriguju sama. Občas jdu chodit na slack line, sem tam hodím oštěpem. Asi mám docela výhodu, že mám sílu v rukou, což se na překážkách hodí.

Co vás ke Spartanu přivedlo?

Ke Spartan race mě přivedl kamarád, který se kdysi ve fitku zmínil, že se chystá na jeden takový závod. Tak sem to zkusila s ním a chytlo mě to.

Jaké máte plány do příštího roku?

Jaké mám plány na příští rok? To je otázka, kterou teď slýchám docela často. Ani nevím. Pokud zdraví dovolí, tak určitě trénovat dál a zkusit některý ultra závod. To ale všechno ukáže čas.