Loučíme se s Rogerem Bannisterem

Dnes nás zasáhla smutná zpráva. V sobotu, krátce před dovršením 89 let, zemřel jeden úžasný muž – běžec – Roger Bannister. Člověk, který ukázal, že každá hranice se dá překonat a žádný cíl není dost velký. Zemřel první pokořitel míle pod 4 minuty.

Autor: Michal Hrabec | Foto: Wikimedia

V posledních letech je sice mnohem známější trať 1 500 metrů, než klasická míle, ale byly doby, kdy tato trať přitahovala jako magnet. Dlouho byl považován čas 4 minuty na míli za nedostižný a nepřekonatelný. Byli lidé, kteří dokonce vědecky spočítali, že žádný člověk takto rychle míli zaběhnout nemůže.

Až v 50. letech minulého století se rozpoutal závod o překonání této hranice. Prvním, kdo tuto magickou hodnotu pokořil, byl právě Roger Bannister. S běžeckou kariérou pomalu končící Roger se už připravoval na svou novou roli lékaře neurologa. Přesto ale chtěl ještě ve sportu něco dokázat. Přípravu bychom z dnešního pohledu považovali za směšnou, kdo by si představoval třífázový trénink, podporu lékařského a trenérského týmu, velmi by se pletl. Trénoval ve volném čase po studiu, zhruba hodinu denně, přesto to dokázal 6. května 1954 v Oxfordu, kde studoval. Překonat onu bájnou hranici a zvládl míli za 3:59,4.

Potom už to šlo ráz na ráz, jakmile byla hranice pokořena, snažili se o to všichni. Někteří uspěli jiní ne. Prvním Čechem se stal Stanislav Jungwirth.  Přesto tím prvním, kdo ostatním ukázal, že ve sportu není nic nemožné, byl Roger Bannister.

Děkujeme Rogere, že jsi nám ukázal, že není hranice, které se nedá dosáhnout.