Přidejte se k RUN FOR THE OCEANS a pomozte prostřednictvím běhu naší planetě skoncovat s plastovým odpadem

Tři čtvrtiny Čechů z generace Z a millennials v Česku považují znečištění oceánu za jeden z největších problémů životního prostředí. To vyšlo z výsledků průzkumu agentury STEM/MARK zaměřeného na ekologické smýšlení a chování Čechů těchto dvou generací, který si nechala vypracovat společnost adidas. Navíc podle Světového ekonomického fóra hrozí, že v roce 2050 bude v oceánu stejně plastu jako ryb. A s tím rozhodně nesouzní ani značka adidas, která už počtvrté v řadě spojí běžce z celého světa, aby společně vyběhli na pomoc oceánům díky akci Run For The Oceans. Adidas společně s organizací Parley následně odstraní plastový odpad z pláží podle toho, kolik kilometrů se společně podaří uběhnout. Virtuální sčítání kilometrů startuje 28. května a potrvá do 8. června.
RFTO2021_6.jpg
Akcí, které se týkají zlepšení životního prostředí, se v Česku alespoň jednou zúčastnila polovina lidí ze zmíněných generací, jedna čtvrtina dokonce vícekrát. Nejčastěji se do nich zapojují mladí lidé – koneckonců dělají to pro svoji vlastní budoucnost. Na 8. června připadá Světový den oceánů, proto značka adidas přišla s nápadem využít při této příležitosti sílu sportu a vyzývá všechny milovníky běhu, aby společnými silami přispěli ke změně a pomohli naší planetě. Od 28. května do 8. června proběhne již počtvrté běh Run For The Oceans, který má pomoci zastavit znečišťování oceánů plastovým odpadem.
Od roku 2015 společnost adidas vyrobila více než 30 milionů párů bot z příze Parley Ocean Plastic, která je vyrobená z recyklovaného plastového odpadu zachyceného na plážích a v pobřežních lokalitách. Nejen pro značku je to zásadní cesta k udržitelnější budoucnosti. Více než polovina oslovených respondentů v průzkumu vidí v recyklovaných materiálech potenciál. Přibližně dvě pětiny lidí ve věku 15 až 35 let mají doma nějaké oblečení z recyklovaného materiálu (mezi obyvateli Prahy jsou to dokonce tři pětiny dotázaných).
RFTO_ekvivalent_plast.jpg
Také proto chce motivovat běžce po celém světě, aby se i oni přidali a přispěli ke změně: za každý kilometr zaznamenaný prostřednictvím aplikace adidas Running v období od 28. května do 8. června adidas spolu s organizací Parley odstraní z pláží, pobřeží a vzdálených ostrovů odpad v ekvivalentu hmotnosti 10 plastových lahví, a to až do celkového objemu 227 000 kg.
Jak se do běhu zapojit? Stačí si nainstalovat bezplatnou aplikaci adidas Running, zaregistrovat se, připojit se k výzvě Run For The Oceans a spolu s dalšími statisíci běžci zaznamenávat všechny vaše uběhnuté kilometry. Nezapomeňte, zapojit se může každý a každý kilometr se počítá! Více informací najdete na stránce adidas.cz/runfortheoceans, kde se také můžete zaregistrovat.
RFTO jak se pripojit.png
K dnešnímu dni iniciativa adidas x Parley Run For The Oceans celosvětově spojila více než 3 miliony běžců, kteří společně uběhli 25,5 milionu km a získali tak 2,5 milionu dolarů na rozvoj iniciativ a vzdělávacích programů organizace Parley v boji proti znečištění oceánů plastovým odpadem. V roce 2019 se programu zúčastnilo 92 škol, které nyní fungují jako vzdělávací centra a záchytná místa místních komunit pro sběr plastu. Díky tomu se programu zúčastnilo také na 70 000 dětí a jejich rodin.
Toto je ovšem jen začátek globální iniciativy. Jak bylo oznámeno v rámci strategie adidas „Own the Game“ v březnu (2021), projekt Run For The Oceans bude dále rozšířen do podoby inkluzivnějšího digitálního i fyzického komunitního prostoru. Cílem společnosti adidas je do roku 2025 dosáhnout celkové účasti 40 milionů lidí.
Společnost adidas také nedávno odhalila plány založené na třech strategických cílech pro vytvoření lepší budoucnosti sportu prostřednictvím udržitelnosti, důvěryhodnosti a inkluzivity. Pro udržitelnější budoucnost přestane adidas do roku 2024 používat nově vyrobený polyester a ve všech výrobcích bude používat pouze ten recyklovaný.
Sledujte komunikaci @adidasrunning na Instagramu, Facebooku a Twitteru –#RunForTheOceans a #adidasParley.
O SPOLEČNOSTI ADIDAS A ORGANIZACI PARLEY
V dubnu 2015 společnost adidas oznámila partnerství s organizací Parley for the Oceans, která se snaží šířit povědomí o tom, jak krásné, ale i zranitelné jsou oceány. Jako zakládající člen podporuje adidas organizaci Parley for the Oceans v jejím vzdělávacím a komunikačním úsilí a v její komplexní iniciativě Ocean Plastic Program, jejímž cílem je zastavit znečišťování oceánů plasty. Tato iniciativa vychází ze strategie AIR: Avoid („vyhýbej se“), Intercept („zachytávej“) a Redesign („přepracuj“).
Díky běžcům po celém světě zatím společnost adidas využila plastový odpad z pevniny a oceánů k výrobě více než 30 milionů párů bot. I proto si značka nyní vytyčila ambiciózní cíl: od roku 2024 již bude při výrobě svých produktů využívat výhradně recyklovaný polyester. V loňském roce (2020) přitom z recyklovaného plastového odpadu pocházela již více než polovina polyesteru, který adidas při výrobě používal.
Společnost adidas nedávno uvedla na trh materiál PRIMEBLUE – 100% recyklovanou funkční přízi obsahující složku Parley Ocean Plastic. Nová, udržitelnější kolekce produktů adidas x Parley PRIMEBLUE využívá přízi tvořenou z 50 % složkou Parley Ocean Plastic. Běžci tak mají k dispozici sportovní oblečení, které pomáhá nejen sportovnímu výkonu, ale také planetě.
Více informací najdete na adidas.cz/parley.