Startují české poháry v olympijském i dlouhém triatlonu

Tuzemská triatlonová sezona naplno startuje. V sobotu 11. května se rozběhnou hned dvě pohárové série: SUPERSPRINT Triatlon Zlín otevře Český pohár v olympijském a sprint triatlonu, Krušnoman Duatlon – LONG je prvním závodem Českého poháru v dlouhém triatlonu a duatlonu.

SUPERSPRINT Triatlon Zlín

Český pohár v olympijském triatlonu letos čítá osm zastávek. Tou první bude supersprint ve Zlíně, kde na triatlonisty čeká mimořádně atraktivní koncept závodu. O body do českého poháru se totiž bude bojovat v centru města, kde jsou připravené tratě o distancích supersprintu. V sobotu jsou na programu individuální starty, v neděli pak proběhne závod štafet.

„Supersprint je závodní formát, který se ve světě jezdí čím dál častěji. Je to něco nového, zajímavého, rychlého, přehledného, divácky atraktivního…“ říká ředitel závodu Karel Janák.

Plavecká část proběhne ve venkovním vyhřívaném bazénu Lázní Zlín. „Závodníci se nemusejí bát o teplotu vody. Bazén je vyhřívaný na 23° C,“ dodává Karel Janák. Cyklistika se odehraje na uzavřeném 1,5km okruhu se stoupáním po kostkách a technickou pasáží. Cíl běhu bude na atletickém tartanovém oválu Stadionu mládeže.

A systém závodu? Nejdříve závodníci trať o distancích 200 m – 4,5 km – 1,2 km absolvují intervalovým startem. Následně budou rozděleni dle dosažených časů do skupin po šestnácti a proběhne Skupinový závod. Ve skupině bude maximálně 16 závodníků a pojede se na tratích 250 m – 6 km – 1,6 km. Finálovým závodem, který rozhodne o vítězi, je poslední skupina šestnácti závodníků s nejlepšími časy z intervalového závodu.

Na startu se sejde velmi kvalitní konkurence. Zlínský závod si nenechají ujít například reprezentanti Lukáš Červenka, Jakub Powada či Jan Volár. V kategorii žen se představí Iveta Fairaislová či nejlepší slovenská reprezentantka Romana Gajdošová.

KRUŠNOMAN Duatlon – Long

Český pohár v dlouhém triatlonu a duatlonu odstartuje ve Sportareálu Klíny, kde se v sobotu uskuteční Krušnoman Duatlon – LONG. Závodníci se mohou těšit na nádhernou, ale náročnou trať. Běžecká část donutí závodníky vystoupat na vrchol sjezdovky – při prvním běhu (5 km) třikrát, při druhém běhu (15 km) dokonce šestkrát.  Kopcovitá je i cyklistika, při které se pojedou dva okruhy v délce 41 km.

Na startovní listině figuruje celá řada známých jmen. Najdete na ní Lukáše Kočaře, čerstvého bronzového medailistu z mistrovství světa v terénním triatlonu, Tomáše Řenče, suverénního vítěze loňské pohárové sezony, nezničitelného Petra Vabrouška nebo třeba Lukáše Slatinského či Jana Wainera. V kategorii žen budou patřit k favoritkám Silvie Pavlíčková, Jana Candrová či Markéta Cibulková.

Na programu je také závod na kratších distancích (5-41-5) a závod dětí do 15 let.

Kalendář seriálu CZECHMAN TOUR letos zahrnuje sedm závodů. Po Krušnomanovi se bude závodit na Czechmanovi, Moraviamanovi, Slovakmanovi 226, při PálavaRace, na Pilmanovi a při Klasik Duatlonu Příbram.

Kompletní závodní kalendáře najdete zde.