110 km Emilii Romagnou na kole nebo během

V tak turbulentním roce jako je ten letošní je každá cesta svátek. O to větší, když vede do Emilie Romagni. Navíc na trasu, kterou naposledy prošel člověk před několika sty lety.

Letos v září jsem vyrazil na pozvání kamarádů z Itálie na otevření nové 110km trasy. Z Castrocara do Bano di Romagna. Trasa je součástí historické Via Romea Germanica vedoucí z německého Stade do Říma. Kořeny trasy tak sahají do dvanáctého století.

Za tři dny jsme stačili na kolech a pěšky zdolat většinu této trasy a něco málo k tomu. Okolí jsem navštívil několikrát a pokaždé mě toto podhůří Apenin něčím překvapí. Tentokrát jsme se více než na historii soustředili na krásy přírody a regeneraci v termálních lázních.

Výběr dopravního prostředku je na tobě, ale pokud chceš poznávat i okolí doporučuje se elektrokolo. Pro sportovce je ale trasa krásně zvládnutelná i během. Je totiž rozdělena do 5 etap a každá část má ve svém okolí dostatek ubytování a restaurací, nemusíš se tak obávat a můžeš se vydat na trasu.

Kam se rozhodně nezapomenout podívat?

V Castrocaro nevynechel Termální lázně, které jsou součástí Grand Hotelu, ale jsou přístupné i samostatně. Pevnost hned nad hotelem s nádherným výhledem na okolí.

Po cestě potkáš nesčetné výhledy do krajiny, ale kam rozhodně musíš vyjet nebo vyběhnout to je přehrada Ridracoli. Trasa serpentinami vzhůru je okouzlující a na vrcholu tě uchvátí samotná překrásná přehrada. Přes její hráz se běželo i mistrovsví světa v trailrunningu. Můžeš se tu také projet v elektrolodi a prohlédnout si celé okolí přehrady z její hladiny. Pár kilometrů od přehrady najdeš zajímavé muzeum ekologie s interaktivní výstavou místního ekosystému.

V cíli tě pak čeká úžasné termální lázně v Bagno di Romagna.

Pokud máš rád dobré jídlo, je tohle to pravé místo pro tebe. Jídlo tady není nijak drahé a proslulá italská pohostitnnost tady ze všech doslova čiší. S oblibou tady po každém úseku trasy usedám s přáteli k večeři s mnohdy více než 5 chody.

A proč se tady vždy rád vracím? Příroda, památky, jídlo, ale hlavně skvělí lidé. Mám tady už mnoho přátel se kterými se vždy rádi setkáváme u sklenky dobrého vína nebo, když polykáme běžecké kilometry.