70 + 7 důvodů, proč běhat – pravidelně a s radostí (IV. část)

Zlenivěli jsme, auta nás dopraví kamkoli, aniž bychom museli vyvinout větší námahu než držet nohu na plynu. Nemusíme kilometry pronásledovat potenciální kořist (pokud jsme muži) či ujít desítky kilometrů při sběru plodů přírody (jestliže jsme ženami). Pořád jsme však neztratili chuť na dobrodružství, prahneme po vzrušení…. Dnes vám přinášíme čtvrtou část článku a s ní i dalších 10 důvodů pro radostný běh.

31. Zlepšuje koordinaci pohybů. Naučíte se ovládat pohyb těla, už nikdy více nepoznáte situace, kdy ruce a nohy nejsou v souladu.

32. Ulehčí vám pohyb ve výškách. Díky zvýšené aerobní kapacitě zdoláte vrcholy, kde ostatní budou jen stěží lapat po dechu.

33. Zakusíte inteligentní drogu. Poznáte netušená zákoutí parků, nádheru běhání ve sněhu a neskutečný klid zimního lesa, který působí jako (inteligentní) droga.

34. Budete vypadat lépe a cítit se skvěle. Během zpevníte tělo, budete ve formě. Větší svalový objem však nezískáte (podívejte se na maratonce). Pokud jste muž a toužíte po větší svalové hmotě, budete muset mezi pohybové aktivity zařadit také trochu cvičení v posilovně.

35. Je ideální pro odbourání nadváhy. Nezapomeňte ale, že trvalý efekt se nedostaví, pokud nezvolíte zdravou stravu, nebo se dokonce budete přejídat.

36. Vyvolává příjemný stav uvolnění. Je důležitý pro celkovou rovnováhu vašeho organismu, fyzickou i psychickou. Dokonce se podle některých běžeckých nadšenců může dostavit vzácná harmonie těla a ducha; stav, o němž se ve východních filozofiích hovoří jako o osvícení.

37. Budete hlava celé rodiny (konečně). Sportem vypracovaná energie vzbuzuje přirozený respekt. Tchyně se bude mírnit, když uvidí, v jaké jste formě.

38. Rychleji se zbavíte stresu. Vědci zjistili, že už pravidelným 30minutovým během lze udělat maximum v boji proti přepracovanosti a stresu. Například mezi rekreačními běžci ve Švédsku je až o 80 procent méně sebevrahů, což potvrzují tamní statistiky.

39. Budete lépe spát. Všichni dobře známe nepříjemné pocity, kdy jsme podráždění, přecitlivělí a bez energie, protože jsme sice spali, ale jen „napůl“. Pokud trpíte syndromy nekvalitního spánku, který bývá způsoben nadměrným zatížením, resp. nezvládnutou tenzí, pomůže vám kondiční běh (musíte běžet střední až vysokou intenzitou; týdně uběhnout 40 až 60 km). Důležité je, aby si člověk šel zaběhat pokud možno hned po práci. Díky fyzické námaze se dostaví přirozená únava organismu. Usínání je potom mnohem snazší, výrazně se zvyšuje také kvalita spánku.

40. Zbaví vás nudy. Na ženy stižené syndromem opuštěného hnízda, poté co si jejich děti založily vlastní rodiny, či na muže válející se doma u televize není hezký pohled. Pokud vám to může hrozit, aplikujte si protijed a pravidelně běhejte.